برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقش آزادسازي تجاري بر بازار كار و اشتغال و برآورد تابع تقاضاي نيروي كار در ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده اقتصاد، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

اين تحقيق به دنبال بررسي تاثير آزادسازي تجاري بر ساختار بازار کار ايران است. تحقيقات بسيار زيادي که در اين ارتباط وجود دارد نتايج متفاوتي را ارايه مي دهند، اما همه آنها در يک مقوله مشترک هستند و آن اينکه تاثير آزاد سازي تجاري بر اشتغال نيروي کار ماهر و دستمزد اين گروه از نيروي کار مثبت است اما بر دستمزد و اشتغال نيروي کار غيرماهر منفي است و يا اينکه تاثير بسزايي به نسبت نيروي کار ماهر ندارد. در عين حال اثرات کوتاه مدت و بلند مدت آزادسازي بر اشتغال متفاوت است. به همين منظور در اين مقاله با استفاده از مباني نظري بازار کار و مطالعات انجام شده در اين خصوص، تابع تقاضا براي نيروي کار ماهر و غيرماهر، به تفکيک بلند مدت و کوتاه مدت، همچنين تفکيک اقتصاد همراه با نفت و بدون نفت برآورد شده است، که در هر کدام از توابع برآوردي، به روش ادبيات سري زماني (روشARDL)، شاخص درجه باز بودن اقتصاد در توابع تقاضاي نيروي کار لحاظ شده است. نتايج نشان مي دهد که تابع تقاضاي نيروي کار ايران در بلند مدت هيچ گونه تاثيري از آزاد سازي تجاري در دوره مورد بررسي (1350-1383) از خود نشان نمي دهد. اما در کوتاه مدت تابع تقاضاي نيروي کار، در بيشتر حالتها تاثير مثبت از درجه باز بودن اقتصاد از خود نشان مي دهد و در دوره کوتاه مدت اثر آزادسازي به گونه اي است که نقش آن در اشتغال نيروي کار ماهر بيشتر از نيروي کار غير ماهر است.
همچنين نتايج نشان مي دهد که در هر دو مورد نيروي کا ر ماهر و غيرماهر اثر درجه باز بودن اقتصاد، در اقتصاد همراه با نفت در کوتاه مدت بيشتر از اقتصاد بدون نفت است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کمیجانی، ا.، و قویدل، ص. (1385). نقش آزادسازی تجاری بر بازار کار و اشتغال و برآورد تابع تقاضای نیروی کار در ایران. پژوهشنامه اقتصادی, 6(1 (پیاپی 20)), 13-42. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=45325Vancouver : کپی

کمیجانی اکبر، قویدل صالح. نقش آزادسازی تجاری بر بازار کار و اشتغال و برآورد تابع تقاضای نیروی کار در ایران. پژوهشنامه اقتصادی. 1385 [cited 2021July27];6(1 (پیاپی 20)):13-42. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=45325IEEE : کپی

کمیجانی، ا.، قویدل، ص.، 1385. نقش آزادسازی تجاری بر بازار کار و اشتغال و برآورد تابع تقاضای نیروی کار در ایران. پژوهشنامه اقتصادی, [online] 6(1 (پیاپی 20)), pp.13-42. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=45325. 

 
بازدید یکساله 243 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی