برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1385 , دوره  8 , شماره  26 ; از صفحه 153 تا صفحه 179 .
 
عنوان مقاله: 

عبور نرخ ارز و رابطه آن با سياستهاي پولي و درجه باز بودن اقتصاد در ايران به روش سيستمهاي فازي عصبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در اين مقاله كه مبتني بر روش تحقيق توصيفي و علي و معلولي است، پس از تحليل مباني نظري به كمك سيستمهاي فازي عصبي، به دو پرسش پاسخ داده مي‌شود؛ اول اينكه، آيا عبور نرخ ارز در ايران صورت مي‌گيرد؟ و دوم اينكه، سياستهاي پولي، ارزي و درجه باز بودن اقتصاد چه تاثيري بر عبور نرخ ارز در ايران خواهد داشت؟ براي پاسخ به اين دو پرسش مدلي براي اقتصاد ايران طراحي و يك سيستم معادلات به كمك روش قدرتمند فازي عصبي برآورد شده است.
با برآورد اين مدل مشخص شد كه عبور نرخ ارز در ايران وجود دارد و با توجه به مدلي كه براي نرخ ارز واقعي در ايران تعيين شده است متغيرهايي چون سياست پولي، سياست ارزي و درجه باز بودن اقتصاد بر وضعيت عبور نرخ ارز در ايران تاثير مثبت داشته است. اين مقاله همچنين، نشان مي‌دهد كه سيستمهاي فازي عصبي ابزاري كارآمد و دقيق نسبت به ساير ابزارهاي موجود براي پيش‌بينيهاي اقتصادي است و مي‌ تواند تحولات شگرفي در عرضه آينده‌ نگري هاي اقتصادي ايجاد كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شجری، ه.، و طیبی، س.، و جلایی، س. (1385). عبور نرخ ارز و رابطه آن با سیاستهای پولی و درجه باز بودن اقتصاد در ایران به روش سیستمهای فازی عصبی. پژوهشهای اقتصادی ایران, 8(26), 153-179. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=45101Vancouver : کپی

شجری هوشنگ، طیبی سیدکمیل، جلایی سیدعبدالمجید. عبور نرخ ارز و رابطه آن با سیاستهای پولی و درجه باز بودن اقتصاد در ایران به روش سیستمهای فازی عصبی. پژوهشهای اقتصادی ایران. 1385 [cited 2021October18];8(26):153-179. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=45101IEEE : کپی

شجری، ه.، طیبی، س.، جلایی، س.، 1385. عبور نرخ ارز و رابطه آن با سیاستهای پولی و درجه باز بودن اقتصاد در ایران به روش سیستمهای فازی عصبی. پژوهشهای اقتصادی ایران, [online] 8(26), pp.153-179. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=45101. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 151 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی