برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1384 , دوره  2 , شماره  7 ; از صفحه 3 تا صفحه 12 .
 
عنوان مقاله: 

شبيه سازي پرتو فوتوني حاصل از شتابدهنده خطي به روش مونت كارلو

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیک پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 
چکیده: 

مقدمه: بر اساس آمار ارايه شده، در جهان غرب در هر سال 3800 مورد سرطان جديد به ازاي هر يك ميليون نفر مشاهده مي شود كه در درمان بيش از 50% از آنها از پرتو درماني بعنوان درمان اصلي و يا بخشي از مراحل درماني استفاده مي شود. در اين رابطه با ارايه تكنيكهاي جديد پرتو درماني و در جهت اطمينان از توزيع دوز بهينه در ناحيه درمان از روشهاي مختلف دوزيمتري، از جمله تكنيكهاي محاسباتي مونت كارلو استفاده مي شود. اين تكنيكها بر مبناي شبيه سازي بوده و از آنها بعنوان يك ابزار قوي در دوزيمتري و طرح درمان ياد مي شود.
مواد و روشها: در اين بررسي از كد MCNP-4C به منظور شبيه سازي شتابدهنده خطي نپتون 10PC بيمارستان امام رضا (ع) مشهد استفاده شده است. قسمتهاي اصلي دستگاه شامل: هدف، كليماتور نخستين، پنجره خروجي، كليماتور اوليه، فيلتر مسطح كننده، اطاقك يونيزان و كليماتور ثانويه مي باشند. شبيه سازي چشمه در دو مرحله انجام گرفت. ابتدا چشمه الكتروني با توزيع گوسي از نظر انرژي و شدت در بالاي هدف تعريف شد و سپس از طيف پرتوهاي ايكس ترمزي به منظور تعريف چشمه فوتوني استفاده گرديد. از آنجا كه در حالت توليد فوتون، اجزا دستگاه تا زير فيلتر مسطح كننده ثابت مي باشند از طيف انرژي و توزيع فضايي فوتونها در زير فيلتر به منظور تعريف چشمه فوتوني استفاده شد. همچنين به منظور بررسي پارامترهاي دوزيمتري، يك فانتوم آب در SSD=100cm شبيه سازي گرديد و در داخل آن آرايشي از دوزيمترها در امتداد محورهاي X, Y, Z تعريف شدند.
نتايج: در جهت اطمينان از شبيه سازي، توزيع دوز بر روي محور مركزي و در خارج از مركز براي ميدانهاي 5×5، 10×10، 20×20، 30×30 سانتي متر مربع مورد بررسي قرار گرفت و نتايج محاسباتي با اندازه گيريهاي عملي مقايسه شدند. اندازه گيريهاي عملي با استفاده از سيستم دوزيمتري موجود و اتاقك يونيزان RK و نرم افزار RFA Plus انجام شد. بررسي نتايج حاصل از محاسبات نشان مي دهد توافق مناسبي بين منحني هاي توزيع دوز در عمق بر روي محور مركزي پرتو (pdd) و در خارج از محور مركزي با اندازه گيريهاي عملي وجود دارد بطوريكه حداكثر اختلاف دوز در نقاط مورد نظر در حد 2% و در بيشتر موارد در حد 1% مي باشد.
بحث و نتيجه گيري: يافته هاي حاصل از اين بررسي نشان مي دهد كه مي توان از كد MCNP-4C براي شبيه سازي و بررسي توزيع دوز در راديوتراپي استفاده نمود و در مواردي كه اندازه گيري عملي برخي از پارامترهاي دوزيمتري، غيرممكن و يا مشكل مي باشد.، از اين كد براي پيش بيني و بهينه سازي طرح درمان استفاده نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بحرینی طوسی، س.، و مومن نژاد، م.، و صابری، ح.، و بحرینی طوسی، س.، و هاشمیان، ع.، و سالک، ر.، و میری، ه. (1384). شبیه سازی پرتو فوتونی حاصل از شتابدهنده خطی به روش مونت کارلو. مجله فیزیک پزشکی ایران, 2(7), 3-12. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=44671



Vancouver : کپی

بحرینی طوسی سیدمحمدتقی، مومن نژاد مهدی، صابری حسن، بحرینی طوسی سیدمحمدحسین، هاشمیان عبدالرضا، سالک رهام، میری هاشم. شبیه سازی پرتو فوتونی حاصل از شتابدهنده خطی به روش مونت کارلو. مجله فیزیک پزشکی ایران. 1384 [cited 2021November28];2(7):3-12. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=44671



IEEE : کپی

بحرینی طوسی، س.، مومن نژاد، م.، صابری، ح.، بحرینی طوسی، س.، هاشمیان، ع.، سالک، ر.، میری، ه.، 1384. شبیه سازی پرتو فوتونی حاصل از شتابدهنده خطی به روش مونت کارلو. مجله فیزیک پزشکی ایران, [online] 2(7), pp.3-12. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=44671.



 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 178 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی