برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان زباله و مواد قابل بازيافت در شهر كاشان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی کاشان، گروه حشره شناسی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به روند رو به افزايش زباله هاي شهري و عوارض شناخته شده آن روي محيط زيست و آمار متفاوت از مواد فسادپذير و قابل بازيافت و به منظور تعيين ميزان مواد قابل بازيافت و قابليت اقتصادي بودن آن، اين تحقيق روي زباله هاي شهر كاشان در سالهاي 79-1378 انجام گرفت.
مواد و روشها: اين پژوهش يك مطالعه توصيفي است كه به منظور تعيين ميزان زباله توليدي شهر كاشان و سرانه آن در طول مدت مطالعه انجام گرفت. شهر كاشان را به هفت منطقه تقسيم كرده و هر ماه از زباله هاي مناطق مختلف شهر يك نمونه برداشت شد. با استفاده از استوانه بدون سر و ته به حجم يك متر مكعب چگالي زباله اندازه گيري شد و اجزا مختلف نمونه ها از قبيل كاغذ، شيشه، فلزات، پلاستيك و غيره جدا شده و با ترازو دقيقا وزن شد. جهت تعيين سرانه زباله، هر روزه زباله هاي شهر كاشان قبل از دفن با باسكول چند تني در مركزي از قبل تعيين شده، وزن گرديد.
يافته ها: طي مدت يك سال 29865 تن زباله از مناطق مختلف شهر كاشان جمع آوري و توزين شد. روزانه 82.9 تن زباله و سرانه هر نفر 0.412 كيلوگرم زباله تعيين گرديد. ميزان آن در فصل بهار بيشتر و تابستان كمتر و ميزان چگالي زباله شهري 264 كيلوگرم بر هر متر مكعب بود. 5.05% مواد قابل بازيافت بود. اين مواد شامل پلاستيك، انواع فلزات، كاغذ و شيشه مي باشد كه ارزش اقتصادي روزانه آن 2094500 ريال برآورد گرديد.
نتيجه گيري و توصيه ها: با توجه به ميزان سرانه 0.412 كيلوگرم زباله در روز به ازاي هر نفر و همچنين قابل بازيافت بودن 5.05% وزني زباله هاي شهر كاشان و ارزش اقتصادي آنها و نيز با توجه به نقش مهمي كه زباله در آلودگي محيط زيست دارد، بازيافت زباله هاي شهر كاشان داراي ارزش سرمايه گذاري است و با ايجاد سود كلي بيشتر مانع از اتلاف منابع طبيعي و انرژي مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 607
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی