برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه فاصله كوتاه بين حاملگي (كمتر از 15 ماه) با زايمان زودرس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به اهميت مساله زايمان زودرس و عوارض ناشي از آن و تناقض هايي كه در مورد ارتباط فاصله حاملگي كمتر از 15 ماه با زايمان زودرس وجود دارد، به منظور تعيين نقش حاملگي كمتر از 15 ماه با زايمان زودرس اين تحقيق در زايشگاه دكتر شبيه خواني كاشان طي سال هاي 77-1376 انجام گرفت.
مواد و روشها: پژوهش حاضر با روش تحليلي از نوع مورد – شاهد (case-control) صورت پذيرفت. در گروه شاهد وضع حمل پس از 37 هفته حاملگي و در گروه مورد وضع حمل قبل از 37 هفته بود. در هر دو گروه حاملگي با فاصله كمتر از 15 ماه پس از پايان حاملگي قبلي و شروع حاملگي فعلي مورد بررسي قرار گرفت. گروه هاي مورد و شاهد از نظر عوامل تاثير گذار بر زايمان زودرس مشابه بودند و با آزمون آماري χ2 مورد قضاوت آماري قرار گرفت و Odd's Ratio حاملگي با فاصله كوتاه با بروز زايمان زودرس تعيين گرديد.
يافته ها: گروه هاي مورد و شاهد از نظر عوامل تاثير گذار بر زايمان زودرس مشابه و يا اختلاف آنها به لحاظ آماري معني دار نبود و در گروه شاهد (تعداد =100) به ميزان 9 درصد و در گروه مورد (تعداد=70) به ميزان 21.4 درصد حاملگي با فاصله كوتاه مشاهده گرديد (P<0.02) و خانم هايي كه حاملگي با فاصله كمتر از 15 ماه داشتند شانس زايمان زودرس 2.7 برابر بيشتر بود.
نتيجه گيري: فاصله حاملگي كمتر از 15 ماه در بروز زايمان زودرس نقش دارد و تحقيقات براي شناخت علل حاملگي با فاصله كوتاه توصيه مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 97
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی