برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه وضعيت تعادل كودكان مبتلا به فلج مغزي اسپاستيك قبل و پس از يك برنامه ورزش درماني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* نهاوند، دانشکده تربیت بدنی نهاوند، دانشگاه بوعلی سینا همدان
 
چکیده: 

هدف: هدف از تحقيق حاضر بررسي دقيق تعادل ديناميكي به مفهوم ميزان نوسانات مركز ثقل بدن از مركز سطح اتكا در كودكان مبتلا به فلج مغزي اسپاستيك قبل و بعد از برنامه ورزش درماني مي‌باشد.
روش بررسي: اين پژوهش به روش شبه تجربي و مداخله‌اي و بصورت قبل و بعد بر روي تعداد 10 نفر از كودكان 15-8 ساله مبتلا به فلج مغزي اسپاستيك از نوع دي‌پلژي كه با انتخاب تصادفي از نمونه‌هاي در دسترس انتخاب شده بودند انجام گرفت. بيماران به مدت 12 هفته تحت برنامه ورزشدرماني قرار گرفتند. با استفاده از دستگاه تعادلسنج بايودكس نوسانات مركز ثقل آزمودنيها در حالتهاي پايدار، نيمه پايدار و ناپايدار سطح اتكا و نيز با كفش و بدون كفش قبل و پس از دوره تمريني اندازه‌گيري و مقايسه شدند. براي تحليل آماري از اندازه‌هاي مكرر استفاده شد.
يافته‌ها: نتايج نشان دادند كه در مجموع آزمونها ميانگين نوسانات مركز ثقل در بعد از ورزش درماني بميزان 2/0 درجه كاهش يافته بود (P<0.001). بيشترين بهبودي در حالت نيمه پايدار و ناپايدار سطح اتكا و در جهت قدامي- خلفي بود. با پوشيدن كفش نوسانات بدن بيماران بطور معني داري كاهش يافت.
نتيجه‌ گيري: ورزش درماني عملكرد تعادلي بيماران فلج مغزي دي‌پلژي را بهبود مي‌بخشد. عملكرد سيستم حسي عمقي لگن و تنه با ورزش درماني ارتقا مي يابد. پوشيدن كفش عامل مهمي در حفظ تعادل ديناميكي بيماران تعادلي محسوب مي‌شود و مي بايستي در برنامه توانبخشي اين بيماران مورد توجه قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 196
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی