برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوارض جانبي كلوزاپين در مراحل مختلف درمان در نمونه اي از بيماران اسكيزوفرنيک مقاوم به درمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، اوین، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، گروه روانپزشکی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: كلوزاپين يك داروي ضد روانپريشي است كه مي تواند بر روي 3/1 تا 2/1 بيماران مبتلا به اسكيزوفرنيا موثر واقع شود. اثرات منحصر به فرد كلوزاپين بر درمان علايم اسكيزوفرنيا به خصوص علايم منفي آن از يك سو و وجود عوارض جانبي آن به ويژه عوارض خوني از سوي ديگر، سبب شد تا جهت تعيين عوارض دارو در مبتلايان به اسكيزوفرنياي مقاوم به درمان اين تحقيق انجام گيرد.
مواد و روش ها: اين مطالعه به صورت كارآزمايي باليني آينده نگر در بيمارستان روانپزشكي رازي انجام شد. 80 بيمار مبتلا به اسكيزوفرنياي مقاوم به درمان بر اساس ضوابط بين المللي و معيارهاي پژوهش انتخاب شده. و پس از طي دو هفته مرحله بدون دارو و انجام آزمون
Brief Psychiatric Rating Scale (مقياس مختصر ارزيابي روانپزشكي)، 60 بيمار با نمره آزمون مساوي يا بالاتر از 45 وارد پژوهش شدند و بعد از 6 هفته درمان با هالوپريدول 40 بيمار كه نمره آزمون آنها تغيير نكرده بود، به عنوان اسكيزوفرنياي مقاوم به درمان انتخاب گرديدند. سپس بعد از دو هفته مرحله مجدد بدون دارو، كلوزاپين با دستورالعمل واحد و حداكثر تا 900 ميلي گرم تا هفته بيستم تجويز شد. در نهايت عوارض دارو با استفاده از آزمون هاي خوني، پرسشنامه عوارض خارج هرمي و داخلي و به صورت هفتگي مورد سنجش قرار گرفت.
يافته ها: 8 بيمار به علت عوارض جانبي شديد از مطالعه حذف شدند. ارتباط معناداري بين ميانگين ميزان گلوبول سفيد، قرمز و هموگلوبين خون و همچنين نمره عوارض خارج هرمي بين ابتدا و انتهاي درمان به دست نيامد، ولي اين ارتباط در مورد پلاكت هاي خوني معنادار بود. شايع ترين علامت خارج هرمي، ترشح بزاق و شايع ترين عارضه داخلي، خستگي، ضعف و خواب آلودگي بود. تقريبا كليه عوارض جانبي در انتهاي مرحله درماني و با ميزان هاي بالاي كلوزاپين رخ داده بود كه در تعدادي نيز منجر به قطع درمان گرديد.
استنتاج: دقت بيشتر در انجام آزمون هاي خوني هفتگي و نيز مصاحبه و معاينه طبي دقيق و منظم و در نظر داشتن احتمال بروز عوارض نامعلوم در هنگام تجويز كلوزاپين و همچنين آموزش مناسب به بيماران و مراقبين آنها، مي تواند تضميني براي استفاده به جا و سالم اين دارو باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 205
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی