برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نگرش بيهوشي ‌دهندگان نسبت به آموزش مسایل مربوط به بيهوشي به بيماران قبل از عمل در بيمارستان‌ هاي مازندران، سال 83-84

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ساری، بلوار خزر، دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: عدم آگاهي از امور مربوط به بيهوشي، ترس از ناشناخته‌ ها، از دست دادن كنترل، بيدار نشدن، درد، تهوع و استفراغ بعد عمل سبب افزايش نگراني و اضطراب بيماران قبل از عمل جراحي مي ‌شوند. با توجه به عدم پيشينه تحقيقاتي در خصوص نگرش بيهوشي‌ دهندگان نسبت به آموزش نيازهاي مربوط به بيهوشي بيماران در مرحلة قبل از عمل در استان مازندران اين مطالعه انجام گرفته است.
مواد و روش ‌ها: در يك مطالعه مقطعي (84-1383) نگرش 110 نفر از بيهوشي دهندگان بيمارستان ‌هاي آموزشي و غير آموزشي استان مازندران با پرسشنامه ‌اي كه حاوي 4 سوال دموگرافيك و 18 سوال در ارتباط با مسائل بيهوشي بود مورد بررسي قرار گرفت. نگرش نمونه‌ها بر اساس تقسيم‌ بندي ليكرت بررسي شد و نتايج با استفاده از آزمون chi square تجزيه و تحليل شد.
يافته‌ ها: نتايج نشان داد كه مثبت ‌ترين نگرش بيهوشي دهندگان مربوط به دادن توضيحات كامل به آنان در خصوص مدت NPO بودن بيمار در مرحله قبل از بيهوشي بوده است (97.3 درصد) و 52.7 درصد آنان مخالف توضيح در خصوص عوارض خطرناك و كشنده احتمالي كه در زمان بيهوشي ممكن است براي بيماران ايجاد شود، بودند. تفاوت قابل ملاحظه ‌اي بين بيمارستان‌ هاي آموزشي و غير آموزشي در خصوص آموزش به بيمار در مرحله قبل از بيهوشي جهت كاهش اضطراب بيمار وجود داشت. تفاوت معني ‌داري بين نگرش بيهوشي دهندگان در پايه‌ هاي مختلف تحصيلي جهت آموزش قبل از عمل اطلاعات مرتبط با بيهوشي به بيماران وجود نداشت.
استنتاج: با توجه به نگرش مثبت بيهوشي دهندگان جهت آموزش اطلاعات مرتبط با بيهوشي به بيماران در مرحله قبل ازعمل جراحي، توصيه مي‌ شود شرايط مناسب حقوقي جهت ارزش ‌گذاري به ويزيت ‌هاي قبل از بيهوشي (به صورت ويزيت قبل از عمل بيماران بستري و كلينيك مشاوره بيهوشي براي بيماران سرپايي) ايجاد شود تا در فرصت مناسب به نيازهاي بيماران در خصوص مسائل مرتبط با بيهوشي توجه شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 149
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی