برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزش يافته هاي باليني در تشخيص ريفلاكس بيماران مبتلا به درد سينه غير قلبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* سمنان، بلوار 17 شهریور، بیمارستان فاطمیه، مرکز تحقیقات طب داخلی، گروه داخلی، دانشگاه علوم پزشکی سمنان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: يكي از تظاهرات بیماری ريفلاكس مري – معده (GERD) درد سينه مي باشد. تشخيص ريفلاكس در بيماران مبتلا به درد سينه غير قلبي (NCCP) با استفاده از يافته هاي باليني امكان پذير نيست و براي تشخيص بايد از روشهاي مهاجم و يا آزمون درماني با امپرازول استفاده نمود. در خصوص ارزش استفاده از يافته هاي باليني در تشخيص ريفلاكس بيمارن مبتلا به به درد سينه، اطلاعات دقيقي وجود ندارد.
روش بررسي: بيماران مبتلا به درد سينه غير قلبي تحت بررسي آندوسكوپي فوقاني، آزمايش برنشتاين و آزمون درماني با امپرازول قرار گرفتند. بيماران بر اساس وجود ريفلاكس به دو گروه مبتلا و غير مبتلا به ريفلاكس تقسيم شدند. يافته هاي باليني دو گروه مورد مقايسه و بررسي قرار گرفت. تشخيص ريفلاكس بر مبناي رويت ازوفاژيت اروزيو در نماي آندوسكوپي و يا مثبت شدن توامان برنشتاين و آزمون درماني داده شد.
يافته ها: از 78 بيمار (41 مرد) با ميانگين سني
(50.4±2.3) مبتلا به NCCP، 35 بيمار (44.8 درصد) مبتلا به ريفلاكس بودند. دو گروه از نظر سن و جنس يكسان بودند. درد سينه در هر دو گروه بيماران از نظر شكل، شدت و انتشار، ارتباط با (فعاليت، غذا، خواب) مشابه بود، جز تسكين درد با آنتي اسيد (p=0.009) و همچنين حضور علايم كلاسيك ريفلاكس (P=0.031) كه به نحو بارزي در بيماران مبتلا به ريفلاكس بيشتر ديده شد. علايم سوزش سينه (P<0.036) و برگشت غذا (P<0.002) در تاريخچه نزديك بيماران نيز در مبتلايان به بيماري ريفلاكس بيشتر ديده شد.
نتيجه گيري: اگر چه درد سينه بيماران مبتلا به ريفلاكس قابل تميز از بيماران غير ريفلاكسي نيست، اما كسب دقيق شرح حال و بخصوص تاريخچه بيماري مي تواند كمك بزرگي در تشخيص ريفلاكس در اين بيماران نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 191
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی