برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع علايم افسردگي و عوامل مرتبط با آن به دنبال اولين سكته قلبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کیلومتر 5 جاده ساری نکاء، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گروه روانپزشکی، مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری
 
چکیده: 

سابقه و هدف: شيوع بالاي سكته قلبي و پايين آمدن سن بروز آن لزوم بررسي و شناسايي عوارض و عوامل افزايش دهنده مرگ و مير به دنبال سكته قلبي را نشان مي دهد. از جمله اين عوارض افسردگي به دنبال سكته قلبي است كه مستقل از ساير عوامل خطرزا و شدت بيماري عروق كرونري موجب افزايش ناتواني و مرگ و مير مي شود. لذا به منظور تعيين شيوع علايم افسردگي و عوامل مرتبط با آن، اين تحقيق در بيماراني كه براي اولين بار دچار سكته قلبي شده اند انجام گرفته است.
مواد و روش ها: تحقيق بر روي 15 بيمار دچار سكته قلبي بار اول، 48 ساعت پس از وقوع آن انجام شده است. پرسشنامه افسردگي يك در روزهاي دوم و ششم پس از حمله قلبي تكميل شد. بيماراني كه سابقه بيماري روانپزشكي در خود يا خانواده شان و سابقه بيماري شديد جسمي داشته اند، از مطالعه خارج شدند. عوامل مرتبط شامل سن، جنس، نوع سكته و موج Q در الكتروكارديوگرام بيماران بوده است. داده هاي پژوهش به كمك آزمون مجذور كاي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: در اين پژوهش شيوع علايم افسردگي در 48 ساعت بعد از سكته 60.7 درصد بوده است كه 22.7 درصد خفيف، 26 درصد متوسط و 12 درصد شديد بوده است. اين ميزان 6 روز بعد از سكته قلبي 72 درصد بود كه 22 درصد خفيف و 32 درصد متوسط و 18 درصد شديد بوده است. شدت اوليه و تداوم آن در روز ششم در زنان بيشتر از مردان بود (p<0.02).
نتيجه گيري: شيوع بالاي علايم افسردگي بعد از سكته قلبي لزوم بررسي و تاثير مشاوره همزمان روانپزشكي را توجيه مي كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسینی، س.، و طبیبان، س.، و ثمربخش، ع. (1384). بررسی شیوع علایم افسردگی و عوامل مرتبط با آن به دنبال اولین سکته قلبی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), 10(5 (پی در پی 47)), 317-320. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=43828Vancouver : کپی

حسینی سیدحمزه، طبیبان ساسان، ثمربخش علی. بررسی شیوع علایم افسردگی و عوامل مرتبط با آن به دنبال اولین سکته قلبی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences). 1384 [cited 2021October17];10(5 (پی در پی 47)):317-320. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=43828IEEE : کپی

حسینی، س.، طبیبان، س.، ثمربخش، ع.، 1384. بررسی شیوع علایم افسردگی و عوامل مرتبط با آن به دنبال اولین سکته قلبی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), [online] 10(5 (پی در پی 47)), pp.317-320. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=43828. 

 
بازدید یکساله 269 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی