4 SID.ir | بررسي غلظت نيترات در آب هاي زيرزميني استان اصفهان
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي غلظت نيترات در آب هاي زيرزميني استان اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در چند دهه اخير، مصرف کودهاي نيتروژن دار بدون توجه به آثار آنها بر ويژگي هاي خاک ها، محصولات کشاورزي و آلودگي محيط زيست، به طرز چشم گيري افزايش يافته است. هدف از انجام اين پژوهش بررسي غلظت نيترات و توزيع و تغيرهاي آن در آب هاي زيرزميني مناطق کشاورزي، صنعتي و شهري بخشي از استان اصفهان مي باشد. به منظور انجام اين پژوهش، 75 حلقه چاه در مراکز مهم کشاورزي، صنعتي و شهري اصفهان، نجف آباد، شهرضا، نطنز و کاشان انتخاب و نمونه برداري از آب به مدت 5 ماه (دي 1379 تا ارديبهشت 1380) و با فواصل زماني يک ماه انجام شد.
نتايج به دست آمده نشان داد که غلظت نيتروژن نيتراتي در آب هاي زيرزميني اکثر مناطق مورد بررسي در مقايسه با حد استاندارد (10 ميلي گرم در ليتر) قابل توجه بوده و آلودگي نيتراتي بايد در شمار جدي ترين مسايل کشاورزي پايدار و بهره برداري از منابع آب زيرزميني اين مناطق قرار گيرد. ميانگين غلظت نيتروژن نيتراتي در آب چاه هاي مختلف از
1.03 تا 50.78 ميلي گرم در ليتر (معادل 4.64 تا 228.5 ميلي گرم در ليتر نيترات) متغير بود. ميانگين غلظت نيتروژن نيتراتي در آب هاي زيرزميني مناطق نجف آباد، شهرضا، اصفهان و نطنز و کاشان به ترتيب 17.56، 14.6، 16.04 و 8.24 ميلي گرم در ليتر بود و 95.5، 100، 84 و 33.3 درصد از کل چاه هاي اين مناطق داراي غلظت نيترات بيشتر از حد استاندارد بودند. البته فراواني غلظت نيترات در مناطق مختلف، متفاوت بود. بيشترين غلظت نيتروژن در آب هاي زيرزميني منطقه کشاورزي جنوب شهر نجف آباد (64.6 ميلي گرم در ليتر) مشاهد شد. بيشترين آلودگي نيترات در اکثر نواحي مربوط به مناطق کشاورزي بود و مناطق صنعتي و شهري در رتبه هاي بعدي قرار گرفتند. ميانگين غلظت نيترات در آب هاي زيرزميني تمام مناطق مورد مطالعه شهري، صنعتي و کشاورزي استان، به جز مناطق شهري نطنز و کاشان، بيشتر از حد استاندارد بود. غلظت نيترات در آب هاي زيرزميني اکثر مناطق مورد بررسي روند افزايشي نسبت به زمان داشته و بيشترين غلظت نيترات مربوط به اسفند ماه 1379 و فروردين ماه 1380 بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 286
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی