برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1381 , دوره  13 , شماره  ضمیمه ; از صفحه 0 تا صفحه 0 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي علل شكست مادران در شيردهي كودكان زير يكسال در شهرستان اردبيل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

ريشه يابي مشكلات همواره براي حل مسايل از اولويت خاصي برخوردار بوده است بنابراين با بررسي علل عدم موفقيت مادران براي شيرخواران زير يكسال مي توان گام‌هاي موثري را در راه افزودن ميزان آگاهي و موفقيت مادران در شيردهي و اصلاح عادت ها و باورهاي نادرست و روش هاي عملي براي رسيدن به اين اهداف برداشت اين پژوهش به منظور بررسي علل شكست مادران در شيردهي كودكان زير يك سال انجام شده است.
روش كار: اين مطالعه بصورت cross-sectional از اسفند 82 تا شهريور 83 در 13 مركز بهداشتي درماني و 12 پايگاه بهداشتي شهرستان اردبيل انجام شده است 300 كودك زير يك سال كه 150 مورد كودك شير مادرخوار و 150 مورد كودك شير خشك خوار به صورت تصادفي انتخاب شدند. سپس يك پرسشنامه با 30 سوال تنظيم شد. و پايايي آن با ضريب آلفاي كرونباخ تاييد شده و تكميل شد. و در نهايت اطلاعات با برنامه آماري spss مورد بررسي و تحليل آماري قرار گرفت و از آزمون x2 استفاده شد.
يافته ها: (%3/51) 77 مورد جنسيت نوزاد پسر، (%7/48) 73 نوزاد دختر بود. در گروه شير مادر خوار در %94 و در گروه شيرخشك در %6/96 موارد نوزاد در بيمارستان متولد شده بود در گروه شير مادرخوار در %3/91 موارد و در گروه شيرخشك دخوار در %7/66 موارد هم اتاقي مادر و نوزاد بعد از زايمان وجود داشت. در گروه شير مادرخوار در %7/72 موارد اولين تغذيه با آغوز و سپس با آب قند بوده است و در گروه شيرخشك خوار در %56 موارد اولين تغذيه با آغوز بوده است.بيشترين فراواني سن مادر هر دو گروه (شيرمادرخوار و شير‌خشك) بين 20 تا30 سال بود.در مورد نتايج تحليلي با 05/ pv<. بين موفقيت يا عدم موفقيت مادران با سن و تحصيلات مادر، جنسيت نوزاد، وزن هنگام تولد، نوع زايمان و خواسته يا ناخواسته بودن حاملگي ارتباط معني دار وجود نداشت. ولي با تحصيلات پدر و وضعيت اقتصادي خانوار، هم اتاقي مادر و شيرخوار و نحوه صحيح شيردهي و اولين تغذيه نوزاد با 05/pv<. ارتباط معني‌دار وجود داشت.
نتيجه گيري كلي و پيشنهادات: علل شكست مادران در شيردهي عبارتند از: عدم افزايش وزن شيرخوار (%24)، چند قلويي (%20) ناكافي بودن شيرمادر (%15)، عدم آگاهي مادران از نحوه صحيح شيردهي (%15) و ... مي باشد. لذا ارتقا سطح آگاهي مادران در زمينه شيوه اصولي تغذيه كودكان از طريق تبليغات، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و رسانه هاي جمعي پيشنهاد مي شود.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سیفی، س.، و فتحی، ا.، و والدینی، پ. (1381). بررسی علل شکست مادران در شیردهی کودکان زیر یکسال در شهرستان اردبیل. مجله بیماریهای کودکان ایران, 13(ضمیمه), 0-0. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=43563Vancouver : کپی

سیفی سولماز، فتحی افشین، والدینی پریا. بررسی علل شکست مادران در شیردهی کودکان زیر یکسال در شهرستان اردبیل. مجله بیماریهای کودکان ایران. 1381 [cited 2021October16];13(ضمیمه):0-0. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=43563IEEE : کپی

سیفی، س.، فتحی، ا.، والدینی، پ.، 1381. بررسی علل شکست مادران در شیردهی کودکان زیر یکسال در شهرستان اردبیل. مجله بیماریهای کودکان ایران, [online] 13(ضمیمه), pp.0-0. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=43563. 

 
بازدید یکساله 59 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی