برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه آزمايشگاهي ريزنشت اپيكالي سه نوع سيلر ZOE, Roth's 801, AH26 در پر كردن كانالهاي دندان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

زمينه و هدف: يكي از مهمترين مراحل درمانهاي اندودانتيك پر كردن كانال مي ‌باشد. در اين مرحله بايستي فضاي آماده شده كانال به منظور جلوگيري از ريزنشت مجدد؛ بطور كامل و سه بعدي پر شده و كاملا مهر و موم گردد. تحقيقات نشان داده ‌اند كه گوتاپركا به تنهايي نمي ‌تواند كانال را سيل نمايد لذا به يك ماده كمكي به نام سيلر نياز مي‌ باشد.
سالهاست كه در اكثر دانشكده‌ هاي دندانپزشكي و مراكز درماني كشور از تركيب پودر زينك اكسايد و مايع اوژنل به عنوان سيلر استفاده مي ‌شود. هدف از اين تحقيق مقايسه ZOE با دو سيلر رايج جهاني به نام گروسمن سيلر و (Roth's 801) و سيلر AH26 از نظر Microleakage اپيكالي مي ‌باشد.
مواد و روشها: اين مطالعه بر روي 55 دندان يك ريشه‌ اي قدامي بالا كه به تازگي از دهان خارج شده بودند با استفاده از نفوذ رنگ متيلن بلو %2 انجام گرفت. مقايسه ريز نشت بعد از پر كردن كانال با گوتاپركا و سيلر انتخابي با روش تراكم جانبي بررسي شد.
يافته‌ ها: نتايج بدست آمده نشان داد كه كمترين ميانگين نفوذ رنگ به گروه AH 26 و پس از آن گرسمن سيلر و بعد از آن به ZOE مربوط بود و اين اختلاف ريز نشت از نظر آماري معني ‌دار بود (P<0.01).
نتيجه‌ گيري: به عبارت ديگر مي ‌توان نتيجه گرفت كه ZOE بعنوان سيلر نسبت به دو نوع سيلر مورد مطالعه ريز نشت اپيكالي بيشتري داشته، سيلر AH26 سيل بهتري ايجاد مي ‌نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 218
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی