برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع چاقي و ارتباط آن با برخي عوامل اجتماعي - اقتصادي در كودكان سنين دبستان بيرجند سال 1381

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: در سال هاي اخير هم در كشورهاي توسعه يافته و هم در كشورهاي در حال توسعه شيوع چاقي بطور فزاينده اي رو به افزايش است. چاقي كودكان احتمال چاقي بزرگسالي و بيماريهاي همراه با آن را بالا مي برد. اين مطالعه با بررسي شيوع چاقي در كودكان سنين دبستان شهر بيرجند و ارتباط آن با برخي عوامل اجتماعي اقتصادي در سال 1381 انجام شد.
مواد و روش ها: تعداد 1772 دانش آموزان دبستاني 7-12 ساله از طريق نمونه گيري دو مرحله اي خوشه اي و سيستماتيك انتخاب و اندازه گيري قد و وزن آنها انجام و ساير اطلاعات دموگرافيك از طريق مصاحبه و مراجعه به پرونده تحصيلي آنها كسب شد. كودكان با وزن بالاتر از %20 از ميزان استاندارد براي قد و جنس، چاق محسوب شدند.
نتايج: شيوع چاقي در كودكان مورد مطالعه %3.3 بود. شيوع چاقي در دختران %4.3 و پسران %2.5 بود. شيوع چاقي در دختران بيشتر از پسران بوده است (P<0.05). ارتباط بين ميزان تحصيلات والدين و شغل مادر با چاقي كودكان معني دار بود (P<0.05).
نتيجه گيري: با توجه به يافته هاي اين بررسي اگر چه مشكل شيوع چاقي در كودكان بيرجند چندان جدي نيست، ولي بررسي در طبقات مرفه اجتماعي مورد نياز است. ضمن آنكه مطالعات دوره اي به منظور مقايسه روند چاقي كودكان، طي سالهاي آينده ضرورت دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 137
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی