برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1385 , دوره  28 , شماره  1 ; از صفحه 71 تا صفحه 76 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي و درمان بيماري هاي رحمي با استفاده از هيستروسكوپ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زنان و زایمان، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: پيشرفت تكنيك هاي علمي و فن آوري هاي جديد علوم پزشكي را هم متحول ساخته است. از هيستروسكوپي هم به طور روز افزون براي ارزيابي و درمان اختلالات رحمي استفاده مي شود.
هدف اين مطالعه نشان دادن نتايج استفاده از هيستروسكوپي در اختلالات رحمي، مرور مقالات علمي موجود در اين ارتباط و بررسي عوارض و فوايد مربوط به آن در جمعيت مورد مطالعه مي باشد.
روش بررسي: مطالعه به صورت توصيفي و مقطعي در طي مدت سه سال بر روي 301 بيمار از اول سال 1379 تا آخر 1381 با نمونه گيري آسان در بيمارستان هاي آموزشي انجام شده و نتايج با استفاده از متدهاي آماري مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است.
يافته ها: شايع ترين شكايت باليني خون ريزي غير طبيعي رحمي (65.8%) و نازايي (10%) بوده و در 61.5% موارد از هيستروسكوپ براي مقاصد تشخيصي و در 38.5% براي درمان استفاده شده است. شايع ترين تشخيص هاي بعد از عمل پوليپ آندومتر (33.9%) و ميوم زير مخاطي (29.9%) بوده و سوراخ شدن رحم در يك مورد (0.3%) اتفاق افتاد.
نتيجه گيري: نتايج مطالعه نشان مي دهد كه هيستروسكوپي مي تواند به عنوان يك روش سالم و موثر براي تشخيص و درمان بيماري هاي داخل رحمي به كار رود و بايد به عنوان اولين خط درماني نگهدارنده در درمان بيماري هاي خوش خيم رحمي علامت دار در نظر باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سیاح ملی، م.، و ناظر، ل. (1385). ارزیابی و درمان بیماری های رحمی با استفاده از هیستروسکوپ. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, 28(1), 71-76. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=43211Vancouver : کپی

سیاح ملی منیژه، ناظر لادن. ارزیابی و درمان بیماری های رحمی با استفاده از هیستروسکوپ. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز. 1385 [cited 2021September26];28(1):71-76. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=43211IEEE : کپی

سیاح ملی، م.، ناظر، ل.، 1385. ارزیابی و درمان بیماری های رحمی با استفاده از هیستروسکوپ. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, [online] 28(1), pp.71-76. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=43211. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 68 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی