برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  21 , شماره  2 ; از صفحه 106 تا صفحه 113 .
 
عنوان مقاله: 

عوامل موثر بر پيش آگهي مننژيت حاد باكتريال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مننژيت باكتريال همچنان در سراسر دنيا بيماري پر اهميتي است و در صورت عدم تشخيص و درمان به موقع داراي عوارض غير قابل برگشت و جدي و نيز مرگ و مير بالايي مي‌باشد.
هدف از اين مطالعه كه يك مطالعه توصيفي - تحليلي مي‌باشد تعيين پيش آگهي بيماران مبتلا به مننژيت حاد باكتريال و عوامل موثر بر آن مي‌باشد. در اين مطالعه 90 بيمار كه معيارهاي لازم براي تشخيص مننژيت حاد باكتريال را دارا بودند و در طي سال هاي 1378 و 1379 در بيمارستان امام خميني و مركز طبي كودكان بستري شده بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند.
بر اساس اين بررسي مهمترين عوامل موثر بر پيش آگهي موقع ترخيص شامل سن كمتر از 12 هفته، عدم پاسخ به درمان بعد از 72 ساعت شروع آنتي بيوتيك، اختلال سطح هوشياري حين مراجعه، وجود علايم عصبي موضعي و تغيير رژيم آنتي بيوتيكي بوده است.
بين پيش آگهي و ساير متغيرهاي مورد بررسي مانند جنس، مصرف آنتي بيوتيك قبل از بستري، مدت زمان شروع علايم تا بستري، وجود علايم مختلف مانند تب، تشنج و علايم مننژه و مصرف كورتون در رژيم درماني ارتباطي بدست نيامد. ميزان مرگ و مير در كل بيماران 10% و ميزان عوارض 13.3% بود.
در مجموع بر اساس
نتايج اين مطالعه عليرغم بكارگيري سيستم‌هاي حمايتي پيشرفته براي اين بيماران همچنين آنتي بيوتيك ‌هاي وسيع الطيف جديد و اقدامات تشخيصي مناسب ‌تر، تغيير محسوسي در عوامل موثر بر پيش آگهي بيماري نسبت به دو دهه قبل ايجاد نشده است. همچنين با توجه به عدم پيگيري صحيح بيماران پس از ترخيص به نظر مي‌رسد توجه بيشتر به رويكرد آموزشي در مواجهه با بيماران مبتلا به مننژيت و آموزش دانشجويان و دستياران در اين زمينه و ايجاد مراكز ويژه براي پيشگيري ثالثيه در اين بيماران ضروري مي‌باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 181
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی