برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1384 , دوره  2 , شماره  6 ; از صفحه 33 تا صفحه 44 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي روشهاي كاهش نويز برفك در تصاوير سونوگرافي، با استفاده از تبديل موجك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

مقدمه: به علت مزيتهاي فراوان تصويربرداري سونوگرافي از قبيل: غيرتهاجمي بودن، بهره گيري از پرتوهاي غيريونيزان، قيمت ارزان، قابليت تصويرگيري بلادرنگ و قابل حمل بودن، اين روش تصويربرداري هر روز بيشتر از گذشته در تشخيص بيماريها مورد استفاده قرار مي گيرد. وليكن اين روش معايبي نيز دارد كه از جمله آنها مي توان به كيفيت پايين تصاوير سونوگرافي اشاره كرد.
نويز برفك را مي توان از مهمترين علل كاهش كيفيت تصاوير در اين سيستمها بر شمرد. به همين علت روشهاي مختلفي شامل فيلترهاي مختلف (ميانه، ميانگين، وينر) و روشهاي ديگري با استفاده از تبديل موجك براي كاهش اين نويز طراحي شده اند كه در اين مقاله به بررسي و مقايسه اين روشها پرداخته شده است.
مواد و روشها: براي مقايسه روشهاي مختلف حذف نويز برفك، پارامترهاي MSE و S/MSE و فاكتور بتا كه به ترتيب بيانگر ميزان خطا، ميزان حذف نويز و ميزان حفظ جزئيات در حذف نويز با استفاده از روش مورد نظر مي باشند، مورد استفاده قرار گرفته اند.
در اين پژوهش از بسته نرم افزاري (MATLAB) جهت نوشتن برنامه هاي مورد نياز بهره گرفته شده است. همچنين از تصاوير سونوگرافي كبد شامل نويز واقعي و همچنين تصاوير با نويز ساختگي براي آزمودن روشهاي مختلف حذف نويز بهره گرفته شده است.
نتايج: در يافته هاي بدست آمده كه بصورت نمودار و جدول در اختيار مي باشد، مشاهده شد كه فيلترهاي معمولي و تطبيقي موجود كه براي حذف نويزهاي جمعي مورد استفاده قرار مي گيرند، علاوه بر حذف ضعيف نويز باعث از بين رفتن مقدار زيادي از جزئيات تصوير نيز مي گردند. در ميان روشهاي حذف نويز با استفاده از موجك نيز روش آستانه گذاري جهاني به علت تعيين غير دقيق آستانه، باعث مات شدن تصوير مي گردد و روش بيزين با وجود حذف نويز در عين حفظ جزئيات به ميزان قابل قبول )با مقدار بتاي در حدود (0.54 به علت پيچيدگي الگوريتم و بالا بودن حجم محاسبات در آن و همچنين وابستگي روش به تعيين دقيق پارامترها نياز به تكميل بيشتر دارد، ولي در ميان روشهاي آستانه گذاري بيز و آستانه گذاري نرمال با پارامتر بتاي نزديكتر به يك و SNR بهتر در مقايسه با ساير روشها به ميزان قابل توجهي باعث حذف نويز در عين حفظ جزئيات مي گردند.
بحث و نتيجه گيري: با توجه به نتايج بدست آمده در اين پژوهش مي توان روشهاي آستانه گذاري نرمال و بيز را به عنوان بهترين روشها در حذف نويز برفك موجود در تصاوير سونوگرافي معرفي كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 428
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی