برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير آموزش پرستار بهداشت جامعه در پيشگيري از بروز حوادث ناشي از كار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بهداشت، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی استان اصفهان، صفهان
 
چکیده: 

مقدمه. حوادث کار همه ساله ده ها ميليون کارگر را به کام مرگ کشانده يا دچار از کار افتادگي مي کند. پرستاران که محور اساسي فعاليت هاي آنان ارتقاي سطح سلامتي جامعه است، براي پيشگيري از اين گونه حوادث در جامعه، به ايفاي نقش هاي مهمي مي پردازند. يکي از نقش هاي حساس پرستاران بهداشت جامعه، آموزش پيشگيري از حوادث ناشي از کار است. از آنجا که بسياري از اين حوادث با آموزش، نظارت، مشاوره، تغيير امکانات، تشويق و تنبيه و بکارگيري افراد متخصص قابل پيشگيري اند، اين مطالعه با هدف بررسي تاثير آموزش در پيشگيري از حوادث در محيط هاي صنعتي انجام يافته است.
روش ها. اين پژوهش مطالعه اي است پيش تجربي (pre-experimental) با طرح يک گروهي دو مرحله اي که تعداد 150 نفر کارگران کارخانه نساجي، حجم نمونه مطالعه را تشکيل مي دادند. اطلاعات به وسيله برگه هاي مخصوص براي حوادث جمع آوري شد. پژوهشگران پس از آموزش کارگران با روش مداخلات پرستاري با جمع آوري اطلاعات و تجزيه و تحليل آماري ميزان تاثير آموزي را مورد بررسي قرار داده اند.
نتايج. اطلاعات به دست آمده نشان داد که ميزان کل حوادث ناشي از کار در اين مطالعه پس از انجام مداخلات آموزش از 206.6 در هزار به مدت 6 ماه، به 93.3 در هزار کاهش يافته و که از نظر آماري تفاوت معني دار نبود.
بحث. ايفاي نقش آموزشي پرستاران بهداشت در صنعت مي تواند در کاهش حوادث ناشي از کار در کارخانه هاي نساجي موثر باشد. توجه برنامه ريزان و مدرسان به آموزش اين نقش در برنامه آموزشي پرستاران و کوشش در جهت بکارگيري فارغ التحصيلان در محيط صنايع براي ارتقاي سطح سلامت جامعه صنعيت کشور مي تواند شرايط موجود را بهبود بخشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عابدی، ح.، و رضازاده، م.، و دبیرزاده، ش. (1381). تاثیر آموزش پرستار بهداشت جامعه در پیشگیری از بروز حوادث ناشی از کار . مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, 2(6 (ویژه نامه دانشکده پرستاری و مامایی)), 43-47. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=42314Vancouver : کپی

عابدی حیدرعلی، رضازاده مجید، دبیرزاده شهلا. تاثیر آموزش پرستار بهداشت جامعه در پیشگیری از بروز حوادث ناشی از کار . مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی. 1381 [cited 2021August01];2(6 (ویژه نامه دانشکده پرستاری و مامایی)):43-47. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=42314IEEE : کپی

عابدی، ح.، رضازاده، م.، دبیرزاده، ش.، 1381. تاثیر آموزش پرستار بهداشت جامعه در پیشگیری از بروز حوادث ناشی از کار . مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, [online] 2(6 (ویژه نامه دانشکده پرستاری و مامایی)), pp.43-47. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=42314. 

 
بازدید یکساله 567 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی