برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقش آذر آواريها در گسترش ترجيحي دگرساني گرمابي در منطقه آتشفشاني آبترش

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

منطقه آتشفشاني آبترش با دارا بودن رخنمونهايي از روانه هاي تراكي آندزيتي و نهشته هاي آذرآواري ريزشي (كريستال ليتيك توف، لاپيلي توف و آگلومرا) به سن پالئوژن (معادل سازند كرج) دچار دگرساني به نسبت شديد گرمابي شده است. وجود شكستگيهاي فراوان كه گمان مي رود ابتدا در ايجاد يك ساختمان فرونشسته كالدرايي نقش ايفا كرده باشد، زمينه خروج ماگما را به سطح زمين فراهم كرده است (فورانهاي شكافي) و سپس چرخش محلولهاي گرمابي بعدي را آسان نموده است.
با توجه به تشكيل گسترده آلونيت، به نظر مي رسد از كنش و واكنش بين گازهاي ماگمايي هيپوژن با آبهاي گرم، محلولهاي اسيدي نظير H2SO4 , H2S توليد شده باشند كه در اثر واكنش با سنگهاي درونگير و تجزيه و شستشوي شيميايي آنها، زونهاي مختلف سيليسي، آلونيتي، آرژيليك و آرژيليك پيشرفته گسترش يافته است.
نظر به وجود افقي گسترده از نهشته هاي آذرآواري كه در سراسر منطقه وجود دارد و نيز تراوايي و واكنش پذيري نسبتا بالا در برابر محلولهاي گرمابي، واكنشهاي شيميايي بهتر توانسته اند در آن انجام شوند و از اين رو محصولات دگرساني گسترش بيشتري يافته اند. با اين حال به علت نقش مهم شكستگيها در دگرسانيهاي گرمابي، ساير واحدها (يعني روانه هاي تراكي آندزيتي و داسيتي) نيز مورد هجوم و نفوذ سيالات قرار گرفته و دگرسان شده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 114
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی