برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1381 , دوره  57 , شماره  1 ; از صفحه 79 تا صفحه 82 .
 
عنوان مقاله: 

تشخيص آلودگي به سروتيپهاي سالمونلا در گوساله هاي به ظاهر سالم با استفاده از آزمايش جلدي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف: تشخيص سالمونلوز با استفاده از آزمايش جلدي.
طرح: مطالعه ميداني.
حيوانات: 111 راس گوساله.
روش: در اين تحقيق، سروتيپ بسيار شايع سالمونلا دابلين از دامداريهاي اطراف تهران از طريق کشت مدفوع جداسازي شد و از آن آنتي ژن ليپوپلي ساکاريدي (LPS) تهيه گرديد. اين آنتي ژن به صورت داخل جلدي به 116 راس گوساله به ظاهر سالم تزريق شد. همچنين سرم اين گاوها مورد آزمايش آگلوتيناسيون قرار گرفت.
تجزيه و تحليل آماري: توافق بين تستها و ضريب کاپا.
نتايج: تعداد 3 راس گوساله در آزمايش پوستي واکنش مثبت نشان دادند که در آزمايش آگلوتيناسيون (ويدال) نيز مثبت بودند. از محل انجام آزمايش بيوپسي به عمل آمد و از نظر هيستوپاتولوژي نيز واکنش مثبت پوستي، تاييد گرديد.
نتيجه گيري: از مزاياي آزمايش جلدي اين است که باعث تشخيص آلودگي با تعداد زيادي از سروتيپهاي سالمونلا مي شود که کشت، جداسازي و تايپينگ آنها مشکل مي باشد، به طوري که با اين تست يعني تزريق داخل جلدي آنتي ژن سالمونلا دابلين، مي توان احتمال آلودگي دامها را به سالمونلاهاي مختلف مورد ارزيابي قرار داد. در اين تحقيق نيز مشخص گرديد که گاوهايي که در آزمايش ويدال پاسخ مثبت دارند در آزمايش جلدي نيز واکنش مثبت از خود نشان مي دهند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نادعلیان، م.، و زهرایی صالحی، م.، و فاتح نیا، ع. (1381). تشخیص آلودگی به سروتیپهای سالمونلا در گوساله های به ظاهر سالم با استفاده از آزمایش جلدی. مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران), 57(1), 79-82. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=42103Vancouver : کپی

نادعلیان محمدقلی، زهرایی صالحی محمدتقی، فاتح نیا علیرضا. تشخیص آلودگی به سروتیپهای سالمونلا در گوساله های به ظاهر سالم با استفاده از آزمایش جلدی. مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران). 1381 [cited 2021May16];57(1):79-82. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=42103IEEE : کپی

نادعلیان، م.، زهرایی صالحی، م.، فاتح نیا، ع.، 1381. تشخیص آلودگی به سروتیپهای سالمونلا در گوساله های به ظاهر سالم با استفاده از آزمایش جلدی. مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران), [online] 57(1), pp.79-82. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=42103. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 74 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی