برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاییز 1383 , دوره  2 , شماره  3 ; از صفحه 21 تا صفحه 31 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير نژاد موش بر توليد رده هاي سلولهاي بنيادي جنيني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پژوهشی سلولهای بنیادی، تهران، پژوهشکده رویان
 
چکیده: 

هدف: سلولهاي بنيادي جنيني از توده سلولي داخلي بلاستوسيستها به دست مي آيند که داراي خاصيت پرتواني و قابليت نوسازي هستند. اين سلولها براي مطالعات تمايز آزمايشگاهي، طب پيوند و عملکرد ژن و غيره به کار مي رود. بنابراين، اين مطالعه در جهت توليد رده هاي جديد سلولهاي بنيادي جنيني و ارزيابي تاثير نژاد بر توليد آنها انجام شد.
مواد و روشها: توده سلولي داخلي بلاستوسيستهاي موشهاي نژاد BALB/C، C57BL/6, NMRI و يا هيبريد )نر NMRI با ماده (BALB/C تهيه و بر سلولهاي تغذيه کننده با محيط سلولهاي بنيادي در حضور 5000iu/ml فاکتور ممانعت کننده لوکميايي (LIF: Leukemia Inhibitor Factor) کشت داده شدند. رده هاي توليد شده با مورفولوژي، پاساژ، انجماد و ذوب، بيان الکالين فسفاتاز، Oct-4 و تمايز خود به خودي و تهيه کاريوتيپ مورد ارزيابي قرار گرفتند.
يافته ها: يک رده از 260 بلاستوسيست نژاد BALB/C و دو رده از 70 بلاستوسيست هيبريد BALB/C×NMRI توليد شد. اما از نژادهاي ديگر رده اي توليد نشد. رده هاي سلولي توليدي طي پاساژهاي متوالي به صورت غير متمايز باقي ماندند و کاريوتيپ طبيعي XY را حفظ کرده و Oct-4 و الکالين فسفاتاز را بيان کردند. اين سلولها در محيط آزمايشگاهي در غياب سلولهاي تغذيه کننده و LIF متمايز شدند و بعد از تشکيل اجسام شبه جنيني به سلولهاي متفاوت از جمله سلولهاي عضله قلبي داراي انقباض و عصب متمايز شدند. اين داده ها توليد سه رده جديد سلولهاي بنيادي و بيشتر بودن قابليت توليد سلولهاي ES در نژاد هيبريد (NMRI×BALB/C) را نسبت به نژاد BALB/C inbred نشان داد.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه توليد سه رده جديد سلول بنيادي جنيني را از موش نژاد همخون BALB/C و هيبريد (NMRI×BALB/C)  نشان داد. در ضمن آنکه به نظر مي آيد بازدهي توليد سلولهاي بنيادي جنيني در هيبريد نژادها بيشتر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 140
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی