برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تعيين تنوع ژنتيكي سويه هاي هليكوباكترپيلوري جدا شده از بيماران ايراني با روش RAPD-PCR

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش میکروب شناسی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

مقدمه: آيا سويه هاي H. pylori جدا شده از افراد طبيعي و بيماران دچار سو هاضمه، الگوي ژنتيکي مشابهي دارند؟ از آنجا که تنوع ژنتيکي درون جمعيت H. pylori به ميزان زياد رخ مي دهد، شايد بتوان با روشهايي مانند RAPD-PCR رابطه احتمالي بين ژنوتيپ هاي ويژه H. pylori و بيماريهاي مختلف معده را تعيين کرد. در اين بررسي الگوي ژنتيکي سويه هاي H. pylori جداشده از بيماران مختلف دچار سو هاضمه با روش RAPD-PCR بررسي شدند.
مواد و روشها: سويه هاي
H. pylori جدا شده از 66 بيمار (41 مورد طبيعي، 21 مورد دچار زخم و 4 مورد دچار سرطان) روي محيط بروسلا آگار کشت شدند. DNA باکتري ها با روش فنل – کلروفرم استخراج شد و روش RAPD با استفاده از پرايمرهاي 10 نوکلئوتيدي با ترادفهاي تصادفي (1281، 1254 و 1247) بهينه شد. محصولات PCR روي ژل آگارز بر اساس اندازه و تعداد باند بررسي شدند و انگشت نگاريهاي (Fingerprinting) مختص سويه به دست آمد. تحليل داده هاي به دست آمده، با استفاده از برنامه NTSYSpc و ترسيم دندروگرام طبق محاسبات Jaccard & Nei انجام شد.
نتايج: بر اساس تفاوت در الگوهاي ژنتيکي (الگوهاي انگشت نگاري)، سويه هاي
H. pylori در 4 گروه جداگانه دسته بندي شدند: دو گروه شامل سويه هاي جدا شده از بيماران طبيعي، و دو گروه شامل سويه هاي جدا شده از بيماران مبتلا به زخم. سويه هاي جدا شده از بيماران سرطاني شاخه جداگانه اي را در دندروگرام اشغال نکردند و در بين سويه هاي جدا شده از بيماران طبيعي و بيماران دچار زخم قرار گرفتند. همچنين سويه هايي از بيماران مبتلا به زخم در دسته مربوط به سويه هاي بيماران طبيعي قرار گرفتند.
نتيجه گيري: تنوع ژنتيکي در جمعيت
H. pylori به طور مکرر اتفاق مي افتد؛ به اين ترتيب RAPD-PCR روشي کارآمد است، که تنوع ژنتيکي سويه هاي جدا شده از بيماران مختلف دچار سو هاضمه را نشان مي دهد. در اين بررسي سويه هاي H. pylori در 4 گروه دسته بندي مي شوند. دو گروه بيماران طبيعي و دو گروه بيماران مبتلا به زخم. با بررسيهاي بيشتر در جمعيتهاي بزرگتر شايد بتوان بين بيماري معدي خاص و سويه معيني از H. pylori ارتباطي مشاهده کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 97
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی