3 SID.ir | مقايسه تاثير سه روش ورزشهاي استقامتي، هماهنگ كننده و تركيب آنها بر بهبود درد و ناتواني مبتلايان به كمردرد مزمن
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير سه روش ورزشهاي استقامتي، هماهنگ كننده و تركيب آنها بر بهبود درد و ناتواني مبتلايان به كمردرد مزمن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیوتراپی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: امروزه نيروي کار زيادي بخاطر کمردرد مزمن از دست رفته است. اين مسئله هزينه زيادي را براي فرد و دولت در پي دارد. ورزش درماني از مهمترين برنامه هاي اين بيمارن مي باشد. هدف از اين مطالعه مقايسه تاثير نرمش هاي هماهنگ کننده عضلات، نرمش هاي استقامتي و ترکيبي از آنها بر کمردرد مزمن است.
روش کار: شصت بيمار با کمردرد مزمن که به کلينيک فيزيوتراپي مسجدالرسول شيراز مراجعه کرده بودند، بطور تصادفي در سه گروه قرار گرفته و درمانهاي مشابه و رايج فيزيوتراپي را دريافت کردند. به گروه اول، دوم و سوم به ترتيب: نرمش هاي استقامتي، هماهنگ کننده و عضلات و ترکيب آنها آموزش داده شد. درد و ناتواني در سه گروه با يکديگر مقايسه شدند.
نتايج: سه روش در کاهش درد موثرند (p=0.00) ولي روش سوم موثرتر از روش اول (p=0.001) و دوم (p=0.003) بود. روش درماني اول و دوم در کاهش درد از نظر آماري تفاوت معني داري ندارند (p=0.718). سه روش درماني در کاهش ناتواني موثرند (p=0.00) ولي روش سوم موثرتر از روش اول (p=0.001) و دوم (p=0.006) بود. روش درماني اول و دوم در کاهش ناتواني از نظر آماري تفاوت معني داري ندارند (p=0.529)
نتيجه نهايي: آموزش توام ورزشهاي استقامتي و هماهنگ کننده موثرتر از آموزش هر يک به تنهايي است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 118
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی