برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1384 , دوره  18 , شماره  3 (مسلسل 44) ; از صفحه 66 تا صفحه 74 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه دقت راديوگرافي ديجيتال با راديوگرافي معمولي در ارزيابي طول كانال هاي انحنادار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* یزد، خیابان امام، گروه آموزشی رادیولوژی دهان و فک و صورت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
 
چکیده: 

زمينه و هدف: هدف اصلي درمان ريشه پاكسازي و شكل دهي كامل كانال تا ناحيه تنگ ‌شدگي اپيكالي و پر كردن سه بعدي آن مي باشد. براي اندازه ‌گيري طول دندان از روشهاي متعددي استفاده مي شود كه رايجترين آنها راديوگرافي (معمولي و ديجيتال) است. راديوگرافي ديجيتال در بسياري موارد از جمله كاهش دوز دريافتي توسط بيمار و بهداشت اشعه، امكان تغيير كنتراست و كيفيت تصاوير، توانايي ذخيره تصوير در رايانه و انتقال آن به ساير مراكز، عدم نياز به فيلم، مراحل ظهور و ثبوت و آماده شدن سريع تصوير، نسبت به راديوگرافي معمولي ارجح است. مطالعه حاضر با هدف مقايسه دقت راديوگرافي ديجيتال و معمولي در ارزيابي طول كانال هاي انحنادار در دندانهاي مولر اول فك پايين انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه كه به روش بررسي تست ها انجام شد، 40 دندان مولر اول فك پايين كشيده شده انسان كه انحناي ريشه داشتند، انتخاب شدند. نمونه ها به دو گروه با انحناي كمتر از 25 درجه و بيشتر از 25 درجه تقسيم شدند؛ سپس همه نمونه ها در بلوك هاي گچي ثابت شدند و طول كانال با استفاده از سيستم راديوگرافي ديجيتال و راديوگرافي معمولي اندازه گيري شد. اطلاعات به دست آمده با استفاده از تحليل رگرسيون و ضريب همبستگي مورد ارزيابي قرار گرفت و P<0.05 به عنوان سطح معني ‌داري در نظر گرفته شد.
يافته ها: دقت راديوگرافي معمولي در كانال هاي با انحناي كمتر از 25 درجه، بيشتر از راديوگرافي ديجيتال و در كانال هاي با انحناي بيشتر از 25 درجه، كمتر از راديوگرافي ديجيتال بود؛ اما از نظر آماري هيچ گونه اختلاف معني داري بين دو روش راديوگرافي ديجيتال و معمولي در تخمين طول كانال هاي انحنا‌دار وجود نداشت.
نتيجه گيري: امروزه كيفيت تصاوير تهيه شده با استفاده از راديوگرافي ديجيتال براي تخمين طول كانال هاي انحنادار از نظر ميزان دقت با راديوگرافي‌ معمولي قابل مقايسه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 100
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی