برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1384 , دوره  - , شماره  70 ; از صفحه 161 تا صفحه 171 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي راويان شان نزول آيه ولايت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه معارف اسلامی، دانشگاه فردوسی مشهد
 
چکیده: 

شيعه در التزام به مكتب اهل بيت (ع) و پيروي از آن از استدلال به كتاب، سنت و عقل بهره وافري جسته است. از جمله آياتي كه شيعه درباره امامت بلافصل حضرت اميرالمومنين (ع) به آن استدلال كرده آيه ولايت است. استدلال شيعه به اين آيه بر مقدماتي استوار مي باشد، يكي از آن مقدمات نزول آيه ياد شده در باره آن حضرت است.
بايد توجه داشت كه شان نزول بعضي از آيات، تاثير مهمي در فهم آنها دارد به گونه اي كه بدون توجه به شان نزول، مقصود از آيه حاصل نخواهد شد. از طرفي، مخالفان انديشه شيعه در باره شان نزول آيه ياد شده شبهاتي ايراد كرده اند. از جمله، گفته اند كه آن راوياني كه نزول آيه ياد شده را درباره امام علي (ع) نقل كرده اند. همه شيعه مي باشند و روايت آنان اعتبار ندارد!
اين مقاله درصدد است با بررسي منابع حديثي و رجالي اهل سنت ملاك پذيرش روايت را به دست آورد و اين كه آيا شيعه بودن راوي مضر به وثاقت اوست يا نه و اين كه راويان نزول آيه ياد شده كيستند؟ بنابراين، روش تحقيق، روش توصيفي، تحليلي خواهد بود و بر اساس منابع متقن اهل سنت استوار مي باشد. بر اساس بررسي هاي انجام شده در منابع اهل سنت نه ملاك پذيرش روايت سني بودن است و نه شيعه بودن مضر به وثاقت راوي است. گذشته از آن، روايان حديث نزول آيه ياد شده درباره امام علي (ع) چندين نفر از صحابه اند كه بر اساس مبناي مشهور اهل سنت همه عادلند و بايد حديث آنان را پذيرفت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 238
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی