برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه نحوه انتشار نيروها بين سه نوع اتچمنت Bar،Ball و Zaag در اوردنچرهاي متكي بر ايمپلنت در فك پايين با روش فتوالاستيك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی پروتزهای دندانی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: زماني که يک دنچر کامل به يک اوردنچر متکي بر ايمپلنت تبديل مي‌گردد عملکرد جويدن بهبود مي‌يابد و بيشتر اتچمنت‌هاي به کار رفته در اوردنچرها به صورت Bar وBall مي‌باشد که در مورد اثر طراحي و ميزان تماس يافتن يک اوردنچر منديبل بر روي فشارهاي وارده به ايمپلنت‌ها نظريات مختلفي وجود دارد. هدف از اين مطالعه بررسي و مقايسه نحوه انتشار نيروها در اوردنچرهاي متکي بر ايمپلنت در فک پايين با اتصالات Ball،Bar  وZaag  با روش فتوالاستيک مي‌باشد.
روش بررسي: روش مطالعه به صورت توصيفي و کارآزمايي آزمايشگاهي مي‌باشد که بر روي مدل فتوالاستيک جهت بررسي نيروهاي وارده به ايمپلنت حمايت کننده اوردنچر به همراه اتچمنت‌هاي Ball، Bar و Zaag مي‌باشد. محل ايمپلنت‌ها در ناحيه کانين‌ها به فاصله هشت ميلي‌متر از ميدلاين انتخاب شده و نيروهاي وارده به ميزان Lb30 (معادل نيروهاي جونده) به صورت يک‌سويه بر روي سطح اکلوزال در ناحيه مولر اول در دو حالت افقي و مايل (45 درجه) اعمال گرديد. فشارهاي ايجاد شده که به بدنه ايمپلنت منتقل شده در زير تله ميکروسکوپ مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. اين ارزيابي در هر سه حالت Ball،Bar و Zaag انجام مي‌شود.
يافته‌ها: در اوردنچرهاي متصل به Bar در حالت اعمال نيروي عمودي هم در ايمپلنت سمت اعمال نيرو و هم در ايمپلنت سمت مقابل نسبت به ساير اتچمنت‌ها، فشار بيشتري ايجاد شد و در حالت اعمال نيرو به صورت مايل ميزان فشار بر روي ايمپلنت‌ها نسبت به حالت عمودي بيشتر بود. در مورد اتچمنت‌هاي Ball و Zaag در اثر اعمال نيروي عمودي هم به ايمپلنت‌ها و هم به ريج بي‌دنداني فشار منتقل شده و در حالت اعمال نيرو به صورت مايل ميزان فشار بر روي ايمپلنت‌ها افزايش يافته و برروي ريج بي‌دنداني هيچ گونه فشاري مشاهده نشد.
نتيجه‌گيري: اتچمنت Bar نسبت به اتچمنت‌هاي Ball و Zaag در هر دو حالت اعمال نيروي مايل و عمودي باعث انتقال فشار بيشتري به ايمپلنت‌ها مي‌شود. در مقايسه بين دو سيستمZaag  و Ball مشخص شد کهZaag  به ميزان بيشتري نسبت بهBall باعث انتقال نيرو به بدنه ايمپلنت مي‌شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 59
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی