برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثرات تروفيكي واناديوم روي ياخته هاي بتاي موش هاي صحرايي ديابتي شده توسط STZ و مشاهده براي تسكين دراز مدت ديابت شيرين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به اين که درمان ديابت قندي يک از اهداف درماني و جزو اولويت هاي پژوهشي کشور است، اثرات درمان ترکيبي واناديوم و انسولين (VIT) بر روي سطح قند خون در موش هاي صحرايي با ديابت قندي وابسته به انسولين (IDDM) مورد مطالعه قرار گرفته است.
مواد و روش ها: موش هاي صحرايي با تزريق داخل وريدي استرپتوزوتوسين
(STZ) به مقدار 60-50 ميلي گرم بر کيلوگرم ديابتي گرديده و سپس به دو گروه A و B تقسيم شدند. اين موش ها در طي دوره دو ماهه قبل از آزمايش روزانه يک دوز انسولين NPH (4-2 واحد/موش) دريافت نمودند تا از شوک هيپرگليسمي و مرگ حتمي نجات پيدا کنند. در گروه A، با افزايش تدريجي دوز روزانه انسولين (8.2±0.4 u/100g) قند خون تا سطح طبيعي کاهش داده شده و طي مدت يک سال در اين وضعيت باقي ماندند (IT). آزمايش ابتدا در گروه B همانند گروه A انجام شده و بعد از تثبيت قند خون واناديوم به آب آشاميدني [يک ميلي گرم در ميلي ليتر واناديل اکسيد سولفات پنتاهيدرات (VIT)] افزوده و با کاهش تدريجي دوزه روزانه انسولين قند خون، هم مانند گروه A در سطح طبيعي حفظ گرديد.
يافته ها: نتايج اين مطالعه، نشان داد، که مصرف مداوم و يک ساله واناديوم
(VIT) با توليد ياخته هاي جديد بتاي لوزالمعده موش هاي ديابتي شده علايم ديابت قندي را هم در هنگام درمان و هم بعد از قطع .اناديوم تخفيف داده و در مواردي کاملا درمان مي نمايد. در حالي که يک سال درمان با انسولين (IT)، اثرات تروفيکي روي ياخته هاي بتاي تخريب شده نداشته و هيچ گونه اثر بهبودي بخشي در کاهش قند خون بعد از تزريق انسولين به دنبال ندارد. عمل واناديوم در اين تحقيق به نحوي بود که در 90% از حيوان هاي ديابتي شده گروه B، تا دو هفته بعد از قطع انسولين قند خون در سطح طبيعي باقي ماند. در 60% از حيوان هاي اين گروه تا 45 روز بعد از قطع همزمان مصرف واناديوم و انسولين (قظع آزمايش)، نرموگليسمي پايدار مانده، در 18% از اين موش ها طي اين مدت قند خون بين 250 تا 300 و در 24% از آن ها بين 400-350 ميلي گرم در دسي ليتر بود. در حالي که در تمامي موش هاي گروه A بعد از قطع تزريق انسولين هيپرگليسميک شديد ظاهر گرديد. مقايسه لام هاي هيتولوژي تهيه شده از لوزالمعده موش هاي ديابتيک دريافت کننده واناديوم با حيوانات سالم و موش هاي گروه دريافت کننده مويد بازسازي ياخته هاي انسولين ساز مي باشد.
نتيجه گيري: چنين استنباط مي شود که مصرف دراز مدت ترکيبات واناديوم، ياخته هاي بتاي لوزالمعده را در موش هاي صحرايي ديابتيک وابسته به انسولين بازسازي نموده و با بهبود اعمال تشريحي آن ها، موجب تخفيف و احتمالا درمان قطعي ديابت قندي مي شوند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دهقانی، غ.، و ستوده، م.، و رنجبرعمرانی، غ. (1380). اثرات تروفیکی وانادیوم روی یاخته های بتای موش های صحرایی دیابتی شده توسط STZ و مشاهده برای تسکین دراز مدت دیابت شیرین. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, 1(1 (پی در پی 1)), 1-8. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=40661Vancouver : کپی

دهقانی غلامعباس، ستوده محمد، رنجبرعمرانی غلامحسین. اثرات تروفیکی وانادیوم روی یاخته های بتای موش های صحرایی دیابتی شده توسط STZ و مشاهده برای تسکین دراز مدت دیابت شیرین. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1380 [cited 2021August06];1(1 (پی در پی 1)):1-8. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=40661IEEE : کپی

دهقانی، غ.، ستوده، م.، رنجبرعمرانی، غ.، 1380. اثرات تروفیکی وانادیوم روی یاخته های بتای موش های صحرایی دیابتی شده توسط STZ و مشاهده برای تسکین دراز مدت دیابت شیرین. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, [online] 1(1 (پی در پی 1)), pp.1-8. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=40661. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 119 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی