برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي وقوع آنگاژمان سر جنين در شروع فاز فعال با نتايج زايمان در زنان نخست ‌زا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی جندی‌ شاپور اهواز
 
چکیده: 

زمينه و هدف: يكي از مراحل زايمان آنگاژمان سر جنين است كه به معناي عبور بزرگترين قطر عرضي سر جنين از دهانه لگن ميباشد. در مورد زمان وقوع آنگاژمان در منابع مختلف زمان‌هاي متفاوتي ذكر شده است. پژوهش حاضر يك مطالعه تحليلي مقطعي است كه با هدف تعيين رابطه وقوع آنگاژمان سرجنين در شروع فاز فعال با نتايج زايمان در زنان نخستزا انجام شده است.
مواد و
روشها: اين مطالعه مقطعي بر روي 471 خانم نخست حامله انجام شده است. نمونه‌هاي پژوهش شامل زنان مراجعه كننده با قد 145 سانتي‌متر و بيشتر، حاملگي 42-37 هفته و تك قلو، نمايش سر، شروع خودبخودي انقباضات رحمي، ديلاتاسيون كمتر از 4 سانتي‌متر و بدون عوارض بارداري بوده‌اند. از ميان اين افراد 85 نفر در گروه آنگاژه شده و 386 نفر در گروه آنگاژه نشده در بيمارستان مورد بررسي قرار گرفتند و نتايج بارداري در دو گروه ثبت شد. جهت تجزيه و تحليل آماري اطلاعات به دست آمده از آزمونهاي آماري تي و مجذور كاي استفاده شده است.
يافته
ها: يافته‏هاي پژوهش نشــان ميدهد كه طول مـــدت فــاز فعـال (P<0.001)، مرحــله دوم زايمـــان (P<0.001) و ميزان نياز به اكسي‏ توسين (P<0.04) در گروه آنگاژه نشده، بيشتر از گروه آنگاژه شده مي‏باشد. با اين وجود، نوع زايمان، طول مرحله سوم زايمان، آپگار دقيقه اول و پنجم در دو گروه تفاوت معني‏داري ندارند.
نتيجه
گيري: با توجه به يافته‏هاي فوق مي‏توان نتيجه گرفت كه عدم آنگاژمان هر چند طول مدت زايمان را افزايش مي‏دهد ولي باعث افزايش عوارض زايماني (از جمله افزايش ميزان سزارين، زجر جنيني و آپگار پايين نوزاد) نمي‏شود.

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 2166
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی