برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1385 , دوره  11 , شماره  32 ; از صفحه 45 تا صفحه 47 .
 
عنوان مقاله: 

غربالگري سيفيليس در خانم هاي حامله شهر يزد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* یزد، صفاییه، بیمارستان شهید صدوقی، مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری، دانشگاه علوم پزشکی یزد
 
چکیده: 

سابقه و هدف: سيفيليس بيماري عفوني است که عمدتا از طريق تماس جنسي منتقل مي شود. انتقال بيماري از مادر به فرزند در داخل رحم و همينطور از طريق خون نيز گزارش شده است. در ايران به طور معمول خانم هاي حامله از نظر سيفيليس بررسي مي شوند. اين مطالعه با هدف تعيين فراواني آزمايش RPR مثبت در خانم هاي حامله مراجعه کننده به مراکز بهداشتي درماني شهر يزد از سال 1382 لغايت 1384 انجام گرفت تا لزوم بکارگيري اين آزمايش در افراد فوق مورد بررسي قرار گيرد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه متکي بر داده هاي موجود پرونده کليه خانم هاي حامله مراجعه کننده به مراکز بهداشتي درماني شهر يزد از سال 1382 لغايت 1384 از نظر جواب آزمايش RPR مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: ميانگين سني خانم هاي حامله 22 سال و ميانگين تعداد زايمان انجام شده به ازاي هر خانم 1.5 فرزند بود. از 1484 خانم حامله مراجعه کننده که براي آنها آزمايش RPR انجام شده بود هيچ موردي مثبت گزارش نشده بود.
نتيجه گيري: طبق نتايج به دست آمده در خانم هاي حامله مورد بررسي در يزد، سيفيليس وجود ندارد به همين علت در سطح کشور مطالعات مشابه بايد انجام گيرد تا در صورت مشاهده نتايج مشابه هزينه هاي مربوط به انجام اين تست صرف بيماريابي عفونتهاي شايع تر گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 306
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی