3 SID.ir | بررسي شيوع دفع مكونيوم و عوارض آن در طي زايمان در شهر سنندج در سال 1382
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع دفع مكونيوم و عوارض آن در طي زايمان در شهر سنندج در سال 1382

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زنان، دانشگاه علوم پزشکی کردستان
 
چکیده: 

 مقدمه: اهميت مايع آمنيوتيك آغشته به مكونيوم (MSAF) در طب کودکان و زنان از مباحث روز است. نگراني اوليه درباره MSAF از آنجاست‌که بعنوان علامت مهمي از ديسترس جنين و آسفکسي پري ناتال بوده و پيشگيري از آسپيراسيون را مطرح مي‌کند. اين مطالعه با هدف شناخت شيوع MSAF و مرگ و مير و عوارض مربوط به آن در نوزادان متولد شده در بيمارستان بعثت سنندج در سال 1382 انجام شد.
مواد و روشها: در اين مطالعه توصيفي جامعه آماري شامل كليه زايمانهاي انجام شده در سال 1382 در بيمارستان بعثت سنندج و شامل 1353 مورد بوده است. داده‌هاي مورد نياز پس از جمع‌آوري و ورود به نرم‌افزار آماري SPSS Win بصورت جدول توزيع فراواني نمايش داده شد.
يافته‌ها: شيوع مايع آمنيوتيک آغشته به مكونيوم (MSAF) 11% بود در ساير موارد فراواني‌هاي زير بدست آمد: مكونيوم غليظ 88%، متوسط 5/4%، رقيق 5/7%، آپگار كمتر از هفت  8/6%، مرگ و مير پري‌ناتال 7/0%، بستري در NICU  %?.?، ديسترس تنفسي 7/4%،نوزاد پره ‌ترم 2%،  Post Term ?.?%، زايمان سزارين 3/83% و زايمان به كمك وسيله 7/0% بود. 14% سزارين‌ها بعلت ديسترس جنين و 6/75% فقط به علت دفع مكونيوم بوده است.
نتيجه‌گيري: عوارض پري ناتال حين زايمان ‌هايي كه مايع آغشته به مكونيوم دفع مي‌كنند، بيشتر بوده و دفع مكونيوم هنوز هم علامت خطر مهمي در مامايي به شمار مي‌آيد؛ لذا در صورتي‌ كه امكانات پيشرفته مانيتورينگ داخلي جنين مهيا نباشد، الزاما جهت جلوگيري از مرگ و مير و بروز عوارض زايمان، سزارين انجام خواهد گرفت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 351
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی