برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1384 , دوره  6 , شماره  4 ; از صفحه 297 تا صفحه 304 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر ميتومايسين و مقايسه آن با دگزامتازون بر روي ميزان بروز و شدت چسبندگي صفاقي بعد از عمل جراحي شكمي در RAT

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی سمنان، بیمارستان امیرالمومنین (ع)
 
چکیده: 

سابقه و هدف: چسبندگي به‌ دنبال اعمال جراحي شكمي هنوز از مشكلات جدي بيماران و علت بسياري از موارد انسداد روده، دردهاي مزمن و ناباروري در زنان مي باشد. به ‌دنبال صدمه پريتوئن ناشي از عمل جراحي، هيستامين و كينين هاي وازواكتيو از يك سو و سلول هاي التهابي و فيبروبلاست ها از سوي ديگر باعث روند تشكيل باندهاي چسبنده مي شوند. اين مطالعه با اين فرض كه مهار سلول هاي التهابي با دارويي مثل دگزامتازون و مهار سلول هاي فيبروبلاست با دارويي مثل ميتومايسين مي تواند به كاهش ميزان بروز چسبندگي و شدت چسبندگي كمك كند انجام گرديد.
مواد و روش ها: اين مطالعه به
‌صورت تجربي در دو مرحله انجام گرفت. در مرحله اول 60 سر موش سفيد آزمايشگاهي به طور تصادفي در 6 گروه قرار داده شدند و مورد بررسي قرار گرفتند. موش ها لاپاراتومي شدند و پس از باز شدن شكم در گروه A حفره صفاق با 10 سي‌سي نرمال سالين (شاهد) و گروه هاي B و C وD به ‌ترتيب محلول mg/cc 0.25 ، mg/cc 0.5 و mg/cc 1 ميتومايسين، گروه E با محلول mg/kg 0.3 دگزامتازون و گروه F با محلول تركيبي دگزامتازون و ميتومايسين به مدت سه دقيقه شستشو داده شدند و شكم ترميم گرديد. پس از 6 هفته موش‌ها مجددا لاپاراتومي شدند. بروز و شدت چسبندگي ارزيابي گرديد.
در مرحله دوم 90 سر موش سفيد آزمايشگاهي در 6 گروه ارزيابي شدند. در گروه
A شكم با 10 سي سي نرمال سالين، گروه B و C و D به ترتيب با محلول 0.25 mg/kg، mg/kg 0.5 و mg/kg 1 و گروه E با محلول mg/kg 0.3 دگزامتازون و گروه F با محلول تركيبي دگزامتازون و ميتومايسين شستشو داده شد و مانند مرحله قبل ارزيابي گرديد.
يافته‌ها: مطالعه نشان داد كه: استفاده از محلول ميتومايسين با غلظت
0.25 mg/cc ،0.5 mg/cc و mg/cc 1 براي شستشوي صفاق باعث مرگ حيوان مي گردد. ميتومايسين با دوز mg/kg 0.5 و mg/kg 1 باعث كاهش ميزان بروز (p<0.02) و نيز شدت چسبندگي شكمي (به ترتيب 0.047 p< وp<0.013 ) مي شود. دگزامتازون با دوز mg/cc 0.03 تاثيري در كاهش ميزان بروز و شدت چسبندگي ندارد.
نتيجه گيري: ميتومايسين مي تواند در كاهش چسبندگي بعد از اعمال جراحي شكمي مفيد باشد. با اين حال مطالعات تكميلي براي بررسي عوارض و دوز مناسب دارو لازم است. در مطالعه ما بر خلاف مطالعات قبلي دگزامتازون تاثيري در كاهش چسبندگي نداشت كه ممكن است به ‌دليل تفاوت در نحوه به‌ كاربردن دگزامتازون باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سلطانی، س.، و فروزش فرد، م.، و دانایی، ن. (1384). بررسی اثر میتومایسین و مقایسه آن با دگزامتازون بر روی میزان بروز و شدت چسبندگی صفاقی بعد از عمل جراحی شکمی در RAT . کومش, 6(4), 297-304. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=39906Vancouver : کپی

سلطانی ستاره، فروزش فرد محمد، دانایی نوید. بررسی اثر میتومایسین و مقایسه آن با دگزامتازون بر روی میزان بروز و شدت چسبندگی صفاقی بعد از عمل جراحی شکمی در RAT . کومش. 1384 [cited 2021November28];6(4):297-304. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=39906IEEE : کپی

سلطانی، س.، فروزش فرد، م.، دانایی، ن.، 1384. بررسی اثر میتومایسین و مقایسه آن با دگزامتازون بر روی میزان بروز و شدت چسبندگی صفاقی بعد از عمل جراحی شکمی در RAT . کومش, [online] 6(4), pp.297-304. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=39906. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 44 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی