برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل ژنتيکي و محيطي ناشنوايي در 354 خانواده ناشنوا دار استان‌هاي قم و مركزي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

هدف: ناشنوايي شايعترين نقص حسي عصبي در انسان است و از هر هزارکودک يک کودک با ناشنوايي عميق تا شديد بدنيا مي‌آيند. مطالعات فراواني نشان داده‌اند ناشنوايي در 50 درصد موارد علل ژنتيکي و در 50 درصد باقيمانده علل محيطي و ناشناخته دارد. در اين تحقيق، هدف بررسي علل ناشنوايي در خانواده‌هاي مورد مطالعه بود تا راهکارهاي مناسب جهت تشخيص و پيشگيري ارايه شود.
روش بررسي: پرسشنامه‌ها در مدارس و کانون‌هاي ناشنوايان و مجتمع‌هاي بهزيستي استان‌هاي قم و مرکزي توزيع و پس از تکميل جمع آوري شد. اطلاعاتي چون سن، جنس، وضعيت شنوايي کليه افراد خانواده و بستگان، نوع ازدوا ج والدين، علت شناسي (ژنتيكي، محيطي) جمع آوري و با استفاده از نرم افزارSPSS  اطلاعات بررسي شدند.
يافته‌ها: 354 پرسشنامه حاوي اطلاعات کامل از خانواده‌هاي ناشنوا دار جمع آوري گرديد ميانگين سني افراد ناشنوايي مورد (Proband) 8.1 ± 16.1 سال بود. 48.4 و 51.6 درصد ناشنوايان به ترتيب دختر و پسر بودند. 59.3 درصد والدين داراي نسبت فاميلي، 36.7 درصد غريبه و 4 درصد نسبت خود را معلوم نکرده بودند. ميانگين تعداد ناشنوا در خانواده‌ها ± 1.4 1.8 است. با بررسي پرسشنامه‌هاي تکميل شده و شجره نامه‌ها، در 70.9 درصد موارد عامل ژنتيکي و در 9 درصد موارد عامل محيطي و در20.1  درصد عاملي براي ناشنوايي شناخته نشد.
نتيجه‌گيري: عامل ژنتيکي با الگوي توارثي اتوزوم مغلوب شايعترين عامل ناشنوايي است و اين بخاطر ميزان بالاي ازدواج فاميلي است که باعث شده سهم علل ژنتيکي در اين جمعيت از 50 درصد بيشتر شود. تعداد فرزندان عامل ديگر افزايش تعداد ناشنوايان در خانواده‌هايي است که زمينه ژنتيکي ناشنوايي دارند. عامل محيطي و ناشناخته بعد از عامل ژنتيکي قرار دارد. با منع ازدواج‌هاي فاميلي، آموزش بهداشت، کنترل تعداد فرزندان و همينطور مشاوره ژنتيک بويژه براي خانواده‌هاي در معرض خطر مي‌توان قدم‌هاي مهمي در زمينه کاهش تعداد ناشنوايان برداشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 316
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی