برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

عدالت از ديدگاه انديشمندان اسلامي ‌و غربي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

در نظر بسياري از انديشمندان غربي، حقوق طبيعي، قوانين حاكم بر آفرينش و انسان است كه براي كمال و سعادت انسان خلق شده و تبديل ‌ناپذير است و وظيفه انسان كشف آن است و مي‌بايد دولت و حقوق موضوعه براساس آن شكل گيرد تا روابط جامعه به تعادل برسد. عدالت و حقوق طبيعي بايد قانون را تكميل، تصحيح يا تلطيف نمايد. عدالت حد وسط در امور، برابري فرصتها در ميان افراد برابر، اعتدال قواي روحي تحت فرمان عقل، غلبه عقل بر خشم و شهوت و تقسيم کارها براساس استعداد طبيعي است.
در نظر انديشمندان مسلمان، گيتي براساس اعتدال است و هرچيز در جايگاه واقعي خود قرار دارد و حق واقعي خود را دريافت مي‌دارد و وظيفه اصلي خويش را انجام مي‌دهد. عدالت به‌ معناي تحقق استعداد است. هر شي مي‌تواند صورتهاي متعددي را بپذيرد و عدل آن است كه به هر شيي صورتي كامل‌تر اعطا شود و به‌ شكلي زيباتر، مستحكم‌تر و مفيدتر درآيد. نفس انسان مركب از قواي متعدد است و اعتدال در قواي او عدالت نام دارد. نفسِ اعتدال ‌يافته ترازوي عدل مي‌‌شود و مي‌تواند ارزش و قيمت واقعي هرچيز را بسنجد و هر شي را در جايگاه واقعي‌اش قرار دهد. تعادل و توازن اجتماعي با توجه به تفاوتهاي طبيعي افراد، ابتناي مالکيت بر کار، ابتناي کار بر نيازهاي واقعي فردي و اجتماعي، اصل تامين نيازهاي واقعي، اصل خيرخواهي، و اصل حداکثر بهره‌وري شکل مي‌گيرد.
از منظر قرآن و سنت قسط پايه و اساس وجود، مظهر الوهيت پروردگار، هرچه را در جاي خود نهادن و براساس استعدادش موهبت دادن و مظهر صفت حي قيوم است كه همه اجزاي ريز و درشت، پيدا و ناپيدا را با هم پيوند مي‌دهد، تعادل مي‌بخشد و به كمال مي‌رساند. حيات انساني با قيام به قسط دوام و كمال مي‌يابد. عدل ايجاد تعادل در گرايشها، علايق، احساسات، تمايلات دروني، رفتار و روابط انسانها با يكديگر، روابط انسان با خدا و در روابط او با طبيعت است. عادل كسي است كه قواي روحي و نفسي‌اش در حد وسط باشد و يكي از غرايز و قوايش بر ديگري چيره نشود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 561
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی