برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي تغييرات الكتروكارديوگرام پس از راديوتراپي با ديواره چپ قفسه سينه با الكترون در بيماران مبتلا به سرطان پستان كه پس از ماستكتومي، تحت شيمي درماني با آنتراسيكلين ها قرار گرفته اند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه رادیوتراپی دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه:
آسيب هاي قلبي و عروقي ناشي از راديوتراپي ديواره قفسه صدري در بيماران مبتلا به سرطان پستان چپ مساله اي مهم و نگران کننده مي باشد و تلاش براي يافتن علل احتمالي ايجاد کننده اين آسيب ها و نيز شناخت عوامل جلوگيري از آن مسايل مورد توجه در راديوتراپي به سرطان مي باشد. در اين مطالعه سعي شده که تغييرات احتمالي ها دو فرمن در الکتروکارديوگرام و ميزان شيوع آنها پس از راديوتراپي با الکترون در بيماران مبتلا به سرطان پستان چپ که پس از ماستکتومي، شيمي درماني با انتراسيکلين شده اند مورد ارزيابي قرار گيرد.
روش اجرا:
در اين مطالعه 56 بيمار مبتلا به سرطان پستان نوع واکتال مهاجم که راديکال ماستکتومي شده و با آنتراسيکلين ها شيمي درماني شده اند قبل و بعد از راديوتراپي با فيلد مستقيم الکترون مورد ارزيابي قرار گرفتند. از همه بيماران 12 ليد الکتروکارديوگرام قبل و بلافاصله شش ماه بعد از اتمام راديوتراپي شد. تغييرات جديد الکتروکارديوگرام در 3 بيمار (5.35%) ديده شده که پس از گذشت شش ماه اين تغييرات تنها در دو بيمار (3.57%) باقي ماند. تغييرات ديده شده از نظر آماري معني دار نبود. همچنين ارتباطي بين مرحله بيماري و تغييرات ديده شده در الکتروکارديوگرام پس از راديوتراپي ديده نشد.
نتيجه:
تغييرات ديده شده پس از راديوتراپي در الکتروکارديوگرام در سيدهاي 74-71 بود که اکثريت موارد آن شامل موج
T معکوس مي شد. اين يافته ها نشان داد که بيشترين اثراتها و مزمن ايجاد شده و الکتروکارديوگرام پس از راديوتراپي قفسه صدري طرف چپ، اختلالات رپلاريزاسيون قلبي است. براساس اين يافته ها تغييرات ديده شده در الکتروکارديوگرام پس از راديوتراپي ديواره قفسه سينه با الکترون در بيماران فوق الذکر قابل توجه نبود. و از سوي ديگر هيچگونه شکايت يا علامت قلبي ايجاد نشد.
بنابراين ما استفاده از الکترون را جهت راديوتراپي بيماران مبتلا به سرطان پستان که در راديکال ماستکتومي و با آنتراسيکلين شيمي درماني شده اند را حمايت مي کنيم و اين روش را در بيماران فوق توصيه مي نماييم.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 165
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی