برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع و عوامل موثر بر تولد نوزادان كم وزن در بيمارستان مهديه تهران به مدت يك سال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه اطفال، دانشگاه علوم پزشکی کاشان
 
چکیده: 

سابقه و هدف: از آنجايي که بخش بزرگي از مرگ و مير نوزادان در ارتباط با وزن کم زمان تولد مي‌باشد و شيوع تولد نوزادان کم‌وزن در جوامع مختلف متفاوت است، در اين مطالعه به تعيين شيوع و عوامل موثر در تولد اين نوزادان در بيمارستان مهديه تهران پرداخته شده است.
مواد و روش‌ها: تحقيق با استفاده از اطلاعات موجود بر روي نوزادان با وزن تولد کمتر از 2500 گرم که در سال 1375 در بيمارستان مهديه تهران متولد شده بودند انجام گرفت. اطلاعات مورد نظر شامل سن مادر، سن حاملگي، تعداد زايمان، مراقبت بارداري،‌ نوع زايمان،‌ جنس نوزاد، آپگار، علت بستري و مرگ و مير از پرونده‌ها استخراج شد. از آمار توصيفي براي تجزيه و تحليل داده‌ها استفاده شد.
يافته‌ها: شيوع LBW در اين مطالعه 05/7 درصد مي‌باشد. بيش از نيمي از نوزادان مورد مطالعه نارس بودند. نسبت کم وزني در دختران به پسران 3/1 به 1 بود. بيشترين محدوده سني مادران در گروه نوزادان نارس 20-16 سال و در نوزادان ترم با محدوديت رشد داخل رحمي (IUGR) 25-21 سال و پس از آن در زير سن 20 سال بود. آسفيکسي و آپگار پايين و متوسط در نوزادان نارس بيش از نوزادان ترم IUGR بود. در ميان ريسک فاکتورهاي مادري شايعترين عوامل عبارت بودند از:‌ اکلامپسي، پره اکلامپسي و عفونت ادراري. 47 درصد از نوزادان کم‌وزن بستري شدند. مهم‌ترين علل بستري سپسيس و بيماري هيالن مامبران بود. ميزان مرگ و مير در اين نوزادان 5/27 درصد بود که مهمترين علل مرگ نيز بيماري هيالن مامبران، آسفيکسي و سپسيس بوده است.
نتيجه‌گيري و توصيه‌ها:‌ شيوع نوزادان کم وزن در حد متعارف بود. وزن زمان تولد از مهمترين عوامل موثر در مرگ و مير نوزادان مي‌باشد. پيشگيري از تولد نوزادان کم وزن از يک طرف با شناسايي شيوع و عوامل موثر در تولد اين نوزادان و از طرف ديگر با بهبود استانداردهاي زندگي و مراقبت هاي پزشکي در خانم‌ها، قبل از حاملگي، قابل انجام مي‌باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مسیبی، ز.، و فخرایی، س.، و موحدیان، ا. (1383). بررسی شیوع و عوامل موثر بر تولد نوزادان کم وزن در بیمارستان مهدیه تهران به مدت یک سال. فیض, 8(2 (پی در پی 30)), 58-67. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=38922Vancouver : کپی

مسیبی زیبا، فخرایی سیدحسین، موحدیان امیرحسین. بررسی شیوع و عوامل موثر بر تولد نوزادان کم وزن در بیمارستان مهدیه تهران به مدت یک سال. فیض. 1383 [cited 2021September22];8(2 (پی در پی 30)):58-67. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=38922IEEE : کپی

مسیبی، ز.، فخرایی، س.، موحدیان، ا.، 1383. بررسی شیوع و عوامل موثر بر تولد نوزادان کم وزن در بیمارستان مهدیه تهران به مدت یک سال. فیض, [online] 8(2 (پی در پی 30)), pp.58-67. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=38922. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 237 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی