برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

گزارشي از يك مورد خاص: بررسي سلياك در بيمار مبتلا به ديابت نوع 1

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

در بسياري از بيماران ديابتي شکايت هاي گوارشي نظير احساس نفخ، اسهال و استفراغ وجود دارد.اغلب اين موارد به نوروپاتي ديابتي در اعصاب دستگاه گوارش نسبت داده مي شود و تحت درمان قرار مي گيرد. بيمار معرفي شده مورد ديابت نوع 1 با شکايت هاي دل درد و اسهال و نفخ بوده که به درمان هاي معمول جواب نمي داده و کم خوني فقرآهن نيز داشته است. بررسي بيشتر منجر به کشف سلياک در او شد و رعايت رژيم بدون گلوتن باعث بهبود علایم باليني و شاخص هاي آزمايشگاهي او گرديد.
از آن جایی که ديابت نوع 1 جزو بيماري هاي خودايمني محسوب مي شود، برخي بيماري هاي خودايمني ديگر مانند سلياک همراه با آن بيش از جمعيت عادي ديده مي شود (2.5 تا 6% در مقابل 0.2 تا 0.38%). بنابراين در برخورد با بيمار ديابتي نوع 1 که شکايت هاي گوارشي دارد بايد حتما از نظر اتوآنتي بادي هاي ضد سلياک AGA=anti gliadin) و (AEA=anti endomysial بررسي و در صورت مثبت بودن، آنتروسکوپي و بيوپسي از ژژنوم انجام شود. از طرفي، چون در حدود يک سوم موارد سلياک بدون علامتند، بايد به علايم همراه سلياک نظير عدم رشد مناسب در بچه ها، کم خوني فقرآهن و فولات، جملات هيپوگليسمي و پوکي استخوان نيز توجه داشت.
در حال حاضر براي تمام بيماران مبتلا به ديابت نوع 1 و بدون علامت از نظر سلياک، بررسي دوره اي از نظر سلياک در فواصل مشخص توصيه مي شود.
رعايت رژيم بدون گلوتن در بيماران علامت دار باعث بهبود علايم مي شود و در بيماران بدون علامت باعث بهبود شاخص هاي آزمايشگاهي، کنترل بهتر سطح قند خون، کاهش حملات هيپوگليسمي و کاهش عوارضي نظير پوکي استخوان و لنفوم مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ابراهیمی دریانی، ن.، و هشترودی، ع. (1382). گزارشی از یک مورد خاص: بررسی سلیاک در بیمار مبتلا به دیابت نوع 1 . گوارش, 7((پیاپی 41)), 165-168. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=38788Vancouver : کپی

ابراهیمی دریانی ناصر، هشترودی علی اسد. گزارشی از یک مورد خاص: بررسی سلیاک در بیمار مبتلا به دیابت نوع 1 . گوارش. 1382 [cited 2021September28];7((پیاپی 41)):165-168. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=38788IEEE : کپی

ابراهیمی دریانی، ن.، هشترودی، ع.، 1382. گزارشی از یک مورد خاص: بررسی سلیاک در بیمار مبتلا به دیابت نوع 1 . گوارش, [online] 7((پیاپی 41)), pp.165-168. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=38788. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 227 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی