برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1384 , دوره  10 , شماره  29 ; از صفحه 35 تا صفحه 41 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عفونت هاي تنفسي ويروسي در زايران ايراني حج تمتع سال 1383

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، گروه پاتوبیولوژی، بخش ویروس شناسی، دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: در سال 1383 هجري شمسي قريب به 100000 زاير ايراني در مراسم حج حضور داشتند که نزديک به %80 آنان به گرفتاريهاي تنفسي مبتلا شدند. اين مطالعه با هدف بررسي فراواني عوامل ويروسي در گرفتاريهاي فوق انجام گرفت.

مواد و روش ها: نمونه هاي سرم و شستشوي گلوي بيماران به ترتيب با روش هاي ممانعت از هماگلوتيناسيون و ايمونوفلورسانس مورد بررسي قرار گرفتند.

يافته ها: نتايج بررسي نمونه هاي شستشوي گلو نشان داد که در %36.2 موارد آدنوويروس و در %13.3 موارد ويروس هاي آنفلوانزا حضور داشتند. نتايج سرولوژيک نيز نشان از حضور بيشتر ويروس هاي آنفلوانزا داشتند؛ به طوري که در %21.5 سرمهاي نوبت دوم افزايش حداقل چهار برابر عيار آنتي بادي در برابر حداقل يکي از ويروس هاي رايج مشاهده گرديد که حاکي از عفونت اخير آنفلوانزا مي باشد. پارا آنفلوانزا در هيچ موردي ديده نشد، ولي در دو مورد ويروس سن سي شيال تنفسي شناسايي گرديد.

نتيجه گيري و توصيه ها: نتايج حاکي از آن است که عمدتا آدنوويروسها و ويروس هاي آنفلوانزا عوامل عمده بيماري هاي تنفسي ويروسي در بين حجاج ايراني بودند. در عين حال نبايد نقش عوامل عفوني ديگر و عوامل ايجاد کننده حساسيت را ناديده گرفت؛ چرا که در يک همچون تجمع هاي عظيمي همه انواع عوامل ميکروبي بيماريزاي تنفسي در صورت حضور مي توانند همه گيري هايي را سبب شوند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 146
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی