برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزش و دقت سيتولوژي آسپيراسيون سوزني در تشخيص توده هاي پستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش آسیب شناسی بیمارستان امام رضا (ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 
چکیده: 

هدف: سرطان پستان شايعترين بدخيمي در زنان بوده و سالانه سبب مرگ تعداد زيادي بيمار مي گردد. تا حدود 70 درصد اعمال جراحي و نمونه برداري پستان غير ضروري و مربوط به ضايعات خوش خيم مي باشد. به منظور تشخيص دقيق و افتراق توده هاي پستان بدون انجام عمل جراحي، آزمايش سه گانه مطرح گرديده است. ما در اين پژوهش ارزش و دقت تشخيصي سيتولوژي پستان را که يک رکن اصلي اين آزمايش مي باشد مورد بررسي قرار داده ايم.
مواد و روش کار: در طول سه سال يکصد و بيست خانمي که با توده پستان به بيمارستان امام رضا (ع) مشهد مراجعه نموده بودند با معاينه باليني، ماموگرافي، بزل سوزني و در نهايت با بررسي آسيب شناسي نمونه بافتي توده پستان مورد بررسي قرار گرفتند که در يکصد بيمار هر چهار روش قابل انجام و نتايج قابل حصور بودند.
نتايج: نتايج بررسي سيتولوژي در سه گروه خوش خيم، بدخيم و مشکوک تقسيم بندي گرديد. 55 بيمار به عنوان سيتولوژي خوش خيم و 40 بيمار به عنوان سيتولوژي بدخيم تشخيص داده شد که با بررسي آسيب شناسي بافتي نيز نتايج تاييد گرديد. از 5 بيمار گزارش شده به عنوان مشکوک در بررسي بافت شناسي 2 مورد مبتلا به سرطان و 3 مورد مبتلا به تومور خوش خيم بودند.
نتيجه گيري: بزل سوزني ضايعات پستان يک روش ساده، ايمن، دقيق قابل تحمل، ارزان، غير تهاجمي و بدون عارضه براي تشخيص ضايعات پستان و قابل انجام به صورت سرپايي بوده داراي دقتي تقريبا در حدود 100 درصد مي باشد به ويژه آن هنگام که همراه با معاينه باليني و ماموگرافي در آزمايش سه گانه مورد استفاده قرار گيرد. بر مبناي حاصل از اين پژوهش به طور جدي توصيه مي نمایيم اين روش به عنوان روشي ايده آل براي تشخيص تمامي ضايعات پستان و به منظور کاهش اعمال جراحي غير لازم در کشور ما نيز مرسوم و رايج گردد که به طور مسلم سبب کاهش بسياري هزينه ها نيز مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 303
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی