برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  5 , شماره  2 ; از صفحه 101 تا صفحه 105 .
 
عنوان مقاله: 

ميزان همخواني روش QUS انگشتان با DXA در تشخيص استئوپوروز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، دانشکده پزشکی، گروه پزشکی اجتماعی
 
چکیده: 

استئوپروز شايعترين بيماري متابوليک استخوان مي باشد که با کاهش توده استخواني و ايجاد ناهنجاريهاي ريزساختاري در آن و افزايش شيوع شکستگي خودبخود در افراد همراه است. روش (Dual X-ray Absorptiometry) DXA روش انتخابي براي اندازه گيري BMD است. با توجه به گران و غير قابل حمل بودن و استفاده از اشعه يونيزان در اين دستگاهها، امروزه QUS يا Quantitative Ultrasound (سونوگرافي کمي استخوان)، روشي غير تهاجمي، ارزان و قابل حمل، به عنوان يک روش جديد و اميدوار کننده در تشخيص و غربالگري استئوپروز مطرح شده است. هدف از اين مطالعه پيدا کردن ميزان هم خواني QUS انگشتان و DXA در تشخيص استئوپروز مي باشد تا زمينه استفاده گسترده از اين روش بعنوان جايگزين در تشخيص و غربالگري پوکي استخوان فراهم شود.

در اين مطالعه 180 خانم يائسه که فاقد عوامل خطر ديگر پوکي استخوان بودند، مورد سنجش تراکم استخوان به روش DXA و QUS انگشتان قرار گرفتند. سپس ميزان همخواني بين T-score هر دو روش تعيين گرديد.

شـيوع استئوپـروز در ناحـيه کمـر با روش (T-Score ≤ -2.5) DXA، %18.3 بود. ايـن مقـاديـر در ناحـيه فمـور در منـاطـق مختـلف بيـن (%7.8-3.9) بدست آمد. در کل، %28.8 افراد در يکي از نواحي بررسي شده توسط DXA داراي استئوپروز بوده اند. شيوع پوکي استخوان با استفاده از روش سونوگرافي انگشتان (T-Score ≤ -2.5)، معادل %28.9 بود. ميزان ارتباط T-Score سونوگرافي انگشتان با T-score مهره هاي کمر 0.317 و با T-score نقاط مختلف فمور 0.036-0.068 بود. در اين مطالعه يک همخواني ضعيف تا متوسط بين مقادير دو روش بدست آمد. با توجه به اين يافته ها، ميزان همخواني دو دستگاه به گونه اي نيست که بتوان از روش QUS انگشتان به عنوان جايگزين DXA در تشخيص قطعي استئوپروز استفاده نمود اما شايد بتوان از آن به عنوان يک روش غربالگري مناسب سود جست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 82
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی