برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

برآورد تقاضاي سيمان در ايران با تاكيد بر مدل هاي پيش بيني سري زماني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بر پايه برنامه ريزيهاي صورت گرفته در شرکتهاي سيماني و برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي جمهوري اسلامي ايران افزايش چشمگير توليد سيمان در پنج سال آينده در دستور کار قرار گرفته است. اين مساله در بعد سرمايه گذاري و شناخت زمينه هاي مصرف و صادرات سيمان تبديل به چالشي اساسي شده و ابهاماتي را در اين زمينه پيش روي توليد کنندگان و سرمايه گذاران قرار داده است که از آن جمله مي توان به مواردي مانند بررسي جايگاه صنعت سيمان در اقتصاد ملي، امکانات توليد، عرضه و توزيع، بهينه سازي فرهنگ مصرف سيمان، سرمايه گذاري در صنعت سيمان و لزوم توجه به سياستگذاري هاي ارشادي و راهبردي اشاره نمود.

اين تحقيق با استفاده از برآورد توابع تقاضاي سيمان به بررسي روند مصرف سيمان تا سال 1390 و متغيرهاي تاثيرگذار بر اين روند پرداخته است. بررسي هاي انجام گرفته نشان مي دهد که در صورت ادامه روند کنوني مصرف و استفاده از مدلهاي ساده سري زماني عملا ميزان سيمان توليد شده بسيار بيشتر از نيازهاي جامعه ايران خواهد بود. همچنين با لحاظ نمودن رشد برنامه ريزي شده متغيرهاي اثر گذار در برنامه چهارم و روند رشد، ديگر متغيرهاي تاثير گذار براساس روندهاي سي ساله، ميزان مصرف سيمان در سال 1390 در حدود 45 تا 50 ميليون تن خواهد بود و اين مساله لزوم سياستهاي بهبود فرهنگ مصرف سيمان در کشور، توسعه امکانات صادراتي براي کشورهاي منطقه، تعيين اهداف در دستيابي به نرخ رشد اقتصادي لحاظ شده در برنامه چهارم و نظارت دولت در ساخت و ساز و عزم و اراده در استفاده بهينه از سيمان و محصولات سيماني را گوشزد مي کند.

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هیبتی، ف.، و فرزین، ا. (1384). برآورد تقاضای سیمان در ایران با تاکید بر مدل های پیش بینی سری زمانی . پژوهشنامه اقتصادی, 5(4 (پیاپی 19)), 181-210. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=38093Vancouver : کپی

هیبتی فرشاد، فرزین اکرم. برآورد تقاضای سیمان در ایران با تاکید بر مدل های پیش بینی سری زمانی . پژوهشنامه اقتصادی. 1384 [cited 2021October20];5(4 (پیاپی 19)):181-210. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=38093IEEE : کپی

هیبتی، ف.، فرزین، ا.، 1384. برآورد تقاضای سیمان در ایران با تاکید بر مدل های پیش بینی سری زمانی . پژوهشنامه اقتصادی, [online] 5(4 (پیاپی 19)), pp.181-210. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=38093. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 353 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی