برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مطالعه چگونگي امداد و انتقال در صعود قله سبلان در مرداد ماه 1382

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌ا … «عج» - پژوهشکده طب رزمی – مرکز تحقیقات بهداری در رزم و تروما – تهران - ایران
 
چکیده: 

مقدمه: امداد و انتقال صحيح و كارآمد مصدومين، نقش مهمي را در حفظ و ارتقاي سلامت نيروهاي رزمنده در زمان عمليات‌ها و رزمايش‌هاي مختلف دارد. در اين مطالعه به بررسي وضعيت امداد و انتقال در رزمايش صعود به قله سبلان در استان اردبيل در مرداد ماه 1382 پرداخته شده است.

مواد و روش كار: براي انجام اين مطالعه از پرسشنامه‌اي كه در 7 محور تجهيزات و امكانات، ارتباطات، نيروي انساني انتقال، ترابري، نيروي انساني امداد، ابزار امداد و انتقال و مدارك پزشكي تدوين شده بود، استفاده گرديد.

نتايج: نتايج مهم طرح نشان مي‌دهد كه وضعيت تامين تجهيزات پزشكي، دارو و لوازم مصرفي، فضاي كاري، وضعيت برآورد تجهيزات مراكز درماني، زمان برگشت مصدوم به عقب از اورژانس صحرايي تا بيمارستان صحرايي و سابقه نيروي امدادگر مناسب بود، ولي زمان برگشت مصدوم از صحنه تا پست امداد، از پست امداد تا اورژانس صحرايي، امكانات ارتباطي، سيستم تشكيل پرونده و نحوه ارسال مدارك مصدومين به عقب وضعيت نامناسبي داشتند.

بحث: در بيشتر جنبه‌هاي امداد و انتقال در اين رزمايش وضعيت مناسبي وجود داشت، ولي هنوز اشكالاتي در بعضي از ابعاد آن وجود دارد كه مقداري با توجه به كوهستاني بودن منطقه قابل پيش بيني بود. لازم است جهت رفع اشكالات در آينده با برنامه ريزي مناسب همراه با تقويت امكانات ارتباطي، تامين امكانات مناسب جهت نقل و انتقال سريع‌تر مصدومين، تلاش جهت تشكيل و نگهداري و انتقال پرونده‌هاي مصدومين اقدام گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محبی، ح.، و دلاوری، ع.، و غنجال، ع.، و میرهاشمی، ص. (1384). مطالعه چگونگی امداد و انتقال در صعود قله سبلان در مرداد ماه 1382. مجله طب نظامی, 7(3 (مسلسل 25)), 253-255. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=37312Vancouver : کپی

محبی حسنعلی، دلاوری عبدالرضا، غنجال علی، میرهاشمی صدیقه. مطالعه چگونگی امداد و انتقال در صعود قله سبلان در مرداد ماه 1382. مجله طب نظامی. 1384 [cited 2021October19];7(3 (مسلسل 25)):253-255. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=37312IEEE : کپی

محبی، ح.، دلاوری، ع.، غنجال، ع.، میرهاشمی، ص.، 1384. مطالعه چگونگی امداد و انتقال در صعود قله سبلان در مرداد ماه 1382. مجله طب نظامی, [online] 7(3 (مسلسل 25)), pp.253-255. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=37312. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 84 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی