برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاییز 1384 , دوره  27 , شماره  3 ; از صفحه 59 تا صفحه 63 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير ناندرولون دكانوات بر سطح سرمي ليپيد و ليپوپروتيين (a) و ايزوفرم هاي آن در بيماران تحت همودياليز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات کاربردی دارویی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمینه و اهداف: آترواسکلروز یکی از مشکلات اساسی بیماران تحت همودیالیز می باشد. مطالعات زیادی به همراهی غلظت بالای لیپوپروتیین [Lp(a)] (a) و آترواسکلروز اشاره نموده اند، اما تاثیر رژیم های غذایی و دارو بر سطح Lp(a) سرمی کمتر مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. در مطالعه حاضر اثر تجویز داروی ناندرولون دکانوات (ND) بر سطح سرمی لیپیدی و Lp(a) بر حسب ایزوفرم های مختلف آن مورد بررسی قرار گرفته است.
روش بررسی: داروی ND به مدت 4 ماه و هر هفته به میزان 100mg به صورت عضلانی به 64 بیمار کلیوی تحت همودیالیز تزریق گردیده و سطح سرمی لیپید، لیپوپروتیین و Lp(a) با روش های استاندارد و ایزوفرم های آن بروش ایمنوبلاتینگ مورد سنجش قرار گرفت.
یافته ها: نتایج حاکی از افزایش معنی دار کلسترول (p=0.007)، (p<0.04) TG، کاهش قابل توجه غلظت سرمی (p=0.007)HDL-C و (p<0.025) Lp(a) پس از 2 و 4 ماه درمان با ND می باشد. همچنین نتایج به پایداری نسبی این اثرات، 2 ماه پس از قطع تجویز دارو اشاره داشته، همچنین درصد کاهشLp(a) سرمی در بیماران با سطح پایه بالای Lp(a) )بیش از (30mg/dl بیشتر از بیماران با Lp(a) پایین )کمتر از (30mg/dl بدون توجه به نوع ایزوفرم آپولیپوپروتیین (a) مشاهده گردید.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان می دهد که داروی ND علیرغم اثرات جانبی مغایر بر سطح سرمی لیپیدی، توانایی کاهشLp(a) را بویژه در بیمارانی با سطح سرمی بالای Lp(a) بدون توجه به وزن ملکولی apo(a) دارا می باشد. تجویز همزمان داروهای مناسب کاهنده لیپیدی خون در کنار استفاده از ND شاید در این دسته از بیماران مفید واقع گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رشتچی زاده، ن.، و قربانی حق جو، ا.، و ارگانی، ح.، و رهبانی نوبر، م. (1384). تاثیر ناندرولون دکانوات بر سطح سرمی لیپید و لیپوپروتیین (a) و ایزوفرم های آن در بیماران تحت همودیالیز . مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, 27(3), 59-63. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=37101Vancouver : کپی

رشتچی زاده نادره، قربانی حق جو امیر، ارگانی حسن، رهبانی نوبر محمد. تاثیر ناندرولون دکانوات بر سطح سرمی لیپید و لیپوپروتیین (a) و ایزوفرم های آن در بیماران تحت همودیالیز . مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز. 1384 [cited 2021November29];27(3):59-63. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=37101IEEE : کپی

رشتچی زاده، ن.، قربانی حق جو، ا.، ارگانی، ح.، رهبانی نوبر، م.، 1384. تاثیر ناندرولون دکانوات بر سطح سرمی لیپید و لیپوپروتیین (a) و ایزوفرم های آن در بیماران تحت همودیالیز . مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, [online] 27(3), pp.59-63. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=37101. 

 
بازدید یکساله 101 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی