برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1385 , دوره  16 , شماره  1 ; از صفحه 7 تا صفحه 12 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارزش سيستوسونوگرافي در تشخيص برگشت ادراري از مثانه به حالب در كودكان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان پاسداران، بیمارستان لبافی نژاد، بخش نفرولوژی کودکان، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

هدف: يک درصد كودكان و 30 تا 50 درصد كودكان مبتلا به عفونت ادراري مبتلا به ريفلاكس وزيكواورترال هستند. ريفلاكس نفروپاتي عامل خطر مهمي براي ايجاد پيلونفريت و يكي ازعوامل مهم هيپرتانسيون و نارسايي مزمن كليه در كودكان مي باشد. از آنجايي كه امروزه در تشخيص برگشت ادراري استفاده از روش هايي كه داراي رادياسيون كمتر باشد توصيه مي شود، ما در اين مطالعه برآن شديم كه از روشي بدون اشعه يعني سيستوسونوگرافي براي تشخيص بيماران مبتلا به برگشت ادراري استفاده كرده و دقت آن را با راديونوكليد سيستوگرافي مقايسه كنيم.

روش مطالعه: در اين مطالعه 25 كودك با احتمال ريفلاكس را در بيمارستان لبافي نژاد در سال 1382 مورد ارزيابي قرار گرفت. به طور همزمان سيستوسونوگرافي و راديونوكليد سيستوگرافي در بيماران انجام و شيوع و شدت ريفلاكس را در اين دو روش با هم مقايسه شد. در اين مطالعه راديونوكليد سيستوگرافي به عنوان استاندارد طلايي تشخيص برگشت ادراري در نظر گرفته شد.

يافته ها: ريفلاكس در 8 بيمار با سيستوسونوگرافي و در 9 بيمار با راديونوكليد سيستوگرافي تشخيص داده شد. يك بيمار كه ريفلاكس وي در راديونوكليد سيستوگرافي تشخيص داده شد در سيستوسونوگرافي تشخيص داده نشد و دو بيمار كه ريفلاكس وي در سيستوسونوگرافي تشخيص داده شد، در راديونوكليد سيستوگرافي تشخيص داده نشد. تشخيص ريفلاكس در اين دو روش با هم قابل قياس بود (r=0.728، p=0.000). همچنين گريدهاي ريفلاكس در اين دو تكنيك تصويربرداري هم قابل قياس بود (r=0.724، p=0.000). بر اين اساس اختصاصيت اين روش 88% و حساسيت آن 87% محاسبه شد. دقت تست 88% (ارزش اخباري منفي معادل 77% و ارزش اخباري مثبت معادل 94%) برآورد شد.

نتيجه گيري: سيستوسونوگرافي به عنوان روش غربالگري و همچنين تشخيص ريفلاكس در دوران پيگيري ارزشمند است و نتايج آن قابل مقايسه با سيستوگرافي راديونوكليد است.

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 79
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی