3 SID.ir | بررسي رابطه آموزش شنا و حرمت خود بانوان 12 تا 30 ساله شهر مشهد در تابستان 1380
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه آموزش شنا و حرمت خود بانوان 12 تا 30 ساله شهر مشهد در تابستان 1380

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

حرمت خود، اساسي ترين عامل تحول مطلوب در شخصيت فرد مي باشد. اين پژوهش از نوع پيمايشي است و متکي بر پرسشنامه استاندارد «آيزنک» مي باشد. محققين قصد دارند ارتباط بين يادگيري مهارت شنا و سطح حرمت خود فراگيران را مورد ارزيابي قرار دهند.
افراد مورد مطالعه بانوان 12 تا 30 ساله مشهدي مي باشند که براي فراگيري مهارت شنا به استخر آموزشي سعدآباد مشهد مراجعه کرده اند. افراد مورد مطالعه از طريق پرسشنامه «آيزنک» در دو مرحله مورد ارزيابي قرار گرفته اند، مرحله اول قبل از ارايه متغير مستقل، مرحله دوم پس از ارايه متغير مستقل فراگرفتن مهارت شنا.
براي آزمون، مهمترين فرضيه پژوهش از آزمون "Pair.T-test" استفاده کرده ايم که با توجه به P<0.05 مي توان ادعا نمود که فراگيري مهارت شنا باعث افزايش سطح حرمت خود در بانوان مي شود.
همچنين در مقايسه تغيير سطح حرمت، خود قبل و بعد از فراگيري مهارت شنا در دو گروه سني پايين و بالاي 18 سال نتايج آزمون "T-test" نشان داد که تغيير سطح حرمت خود قبل و بعد از فراگيري مهارت شنا در دو گروه ياد شده تفاوت ندارد (P>0.05).
براي مقايسه تغيير سطح حرمت خود، قبل و بعد از فراگيري مهارت شنا، در سه گروه تحصيلي، راهنمايي، دبيرستان و داراي تحصيلات عالي از آزمون «آناليز واريانس» يک طرفه ناقص استفاده کرديم که با توجه به P>0.05 نمي توان ادعا نمود که سطح حرمت خود در سه گروه تحصيلي ياد شده قبل و بعد از فراگيري مهارت شنا، تفاوت معني داري داشته باشد.
در خاتمه مي توان ادعا کرد که در بانوان 12 تا 30 ساله مشهدي بدون در نظر گرفتن رده سني و مقطع تحصيلي، مهارت شنا همواره باعث افزايش سطح حرمت خود آنان مي شود. لذا توجه بيشتر به امر شنا در تمام گروههاي سني براي افزايش حرمت خود و به تبع آن کاهش اضطراب، محافظت از آسيب پذيري، افزايش قدرت تصميم گيري، خلاقيت و تامين بهداشت رواني توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 121
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی