برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1384 , دوره  3 , شماره  1 ; از صفحه 27 تا صفحه 37 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثيرات تستوسترون بر ساختار بيضه و پارامترهاي اسپرم موش

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه تربیت مدرس، گروه علوم تشریح
 
چکیده: 

هدف: بررسي تغييرات اپي تليوم لوله هاي اسپرم ساز و پارامترهاي اسپرم موش بعد از تزريق تستوسترون
مواد و روشها: به منظور تعيين دوز موثر تستوسترون، دوزهاي
0.01، 0.1، 1، 10 و 25 ميلي گرم دارو به صورت داخلي صفاقي به موشهاي مورد آزمايش تزريق شد. بعد از گذشت 3 تا 4 هفته از تزريق، تعداد اسپرم دم اپي ديديم شمارش شد و دوز 25 ميلي گرم به دليل کاهش تعداد اسپرم به زير حد طبيعي دوز موثر شناخته شد. براي ارزيابي آثار تستوسترون گروهي به مدت 6 هفته دارو، به صورت تزريق داخل صفاقي دريافت کردند. به منظور ارزيابي برگشت پذيري آثار تزريق تستوسترون، گروهي به مدت 3 هفته بعد از 6 هفته تزريق تستوسترون، دارويي دريافت نکردند. پس از پايان دوره تزريق، موشها به روش دررفتگي مهره هاي گردني کشته شدند و دم اپي ديديم موشها را بعد از خارج کردن از شکم در 1 ميلي ليتر PBS که در انکوباتور به تعادل رسيده بود خرد کرده تا اسپرمهاي درون آن خارج شوند و بعد درصد زنده ماندن اسپرم، درصد تحرک اسپرم و تعداد اسپرم در ميلي ليتر اندازه گيري شد. همچنين از بيضه چپ موشها بعد از تثبيت، پاساژ و قالب گيري در پارافين، برشهاي بافتي تهيه شده و با هماتوکسيلين و ائوزين رنگ آميزي و با ميکروسکوپ نوري مطالعه شدند. در مطالعه موروفومتري، قطر لوله هاي اسپرم ساز و ضخامت اپي تليوم لوله ها و شمارش سلولهاي اسپرماتوگوني، اسپرماتوسيت و اسپرماتيد گرد اندازه گيري شد. در گروه کنترل، 6 هفته آب مقطر هم حجم تستوسترون به موشها تزريق شد و بقيه مراحل شبيه گروه مورد آزمايش با دارو انجام شد.
يافته ها: نتايج نشان داد که در مقايسه با گروه کنترل ارتفاع اپي تليوم لوله هاي اسپرم ساز کاهش يافته است و تعداد سلولهاي اسپرماتوگونيا، اسپرماتوسيت و اسپرماتيد گرد هم کاهش نشان دادند. از لحاظ پارامترهاي اسپرم هم تعداد اسپرم در ميلي ليتر و درصد زنده ماندن اسپرمها کاهش نشان داد ولي در درصد تحرک اسپرمها تغييري مشاهده نشد. بعد از قطع تزريق تستوسترون، برگشت ارتفاع اپي تليوم لوله هاي اسپرم ساز و تعداد سلولها و پارامترهاي اسپرم به حالت طبيعي مشخص شد.
نتيجه گيري: تزريق تستوسترون به موش روي سلولهاي اسپرماتوگوني تاثير گذار بوده و باعث کاهش تعداد آنها شده است و در نتيجه در تعداد سلولهاي اسپرماتوسيت و اسپرماتيد گرد هم کاهش ديده شده و به اين دليل تعداد اسپرم توليد شده کم مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مرتضی زاده میمندی، ف.، و موحدین، م.، و مختاری دیزجی، م. (1384). بررسی تاثیرات تستوسترون بر ساختار بیضه و پارامترهای اسپرم موش . (علوم تشریح ایران) Anatomical sciences journal, 3(1), 27-37. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=36551Vancouver : کپی

مرتضی زاده میمندی فرهاد، موحدین منصوره، مختاری دیزجی منیژه. بررسی تاثیرات تستوسترون بر ساختار بیضه و پارامترهای اسپرم موش . (علوم تشریح ایران) Anatomical sciences journal. 1384 [cited 2021October28];3(1):27-37. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=36551IEEE : کپی

مرتضی زاده میمندی، ف.، موحدین، م.، مختاری دیزجی، م.، 1384. بررسی تاثیرات تستوسترون بر ساختار بیضه و پارامترهای اسپرم موش . (علوم تشریح ایران) Anatomical sciences journal, [online] 3(1), pp.27-37. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=36551. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 3355 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی