برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاییز 1384 , دوره  7 , شماره  3 ; از صفحه 205 تا صفحه 212 .
 
عنوان مقاله: 

استفاده از طب فشاري در پيشگيري از تهوع و استفراغ پس از جراحي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بیمارستان سیدالشهدا زهک، زابل، گروه بیهوشی و مراقبت‌های ویژه - تهران، بیمارستان امام حسین (ع)، بخش مراقبت‌های ویژه
 
چکیده: 

زمينه و هدف: تهوع و استفراغ از مشکلات متداول پس از بيهوشي عمومي به خصوص در جراحي هاي سرپايي مي باشد. درمان دارويي اين مشکلات اغلب با عوارض جانبي همراه است. هدف از انجام اين مطالعه بررسي اثر طب فشاري در نقطه P6 (از نقاط طب سوزني) جهت پيشگيري از عوارض فوق مي باشد.

مواد و روش کار: در يک مطالعه تصادفي دو سوکور در زمستان 1381 و بهار 1382 در بيمارستان سيدالشهدا (ع) شهر زهک از توابع زابل در استان سيستان و بلوچستان، 58 بيمار کانديداي اقدامات جراحي کوتاه مدت به طور مساوي در دو گروه مطالعه و شاهد قرار گرفتند. 30 دقيقه قبل از القاي بيهوشي در هر دو دست،  3 ميلي ليتر نرمال سالين در گروه مطالعه در نقطه P6 (از نقاط طب سوزني) و در گروه شاهد در منطقه اي بي اثر تزريق گرديد. از نظر سن، جنس، قد، وزن، نوع و مدت عمل جراحي اختلاف آماري قابل توجهي بين دو گروه وجود نداشت.

يـافته ها: در اتاق بهبـودي (پس از عمل) در گروه مطالـعه 5 نفر (%17.2) و در گـروه شاهد 15 نفر (%41.4) دچـار تهـوع و استفـراغ (P<0.05) و در بخش، در گروه مطالعه 5 نفر (%17.2) و در گروه شاهد 12 نفر (%41.3) دچار تهوع و استفراغ شدند (P<0.05).

نتيجه گيري: نتايج فوق نشان مي دهد که تزريق در نقطه P6 سبب کاهش بروز تهوع و استفراغ پس از جراحي مي گردد و بنابراين جايگزين مناسبي براي درمان متداول ضد تهوع و استفراغ مي باشد

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 207
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی