برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير بيهوشي نورولپت بر ميزان آگاهي زير بيهوشي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: یکی از مشکلات شایع بیهوشی، به یادآوردن خود به خودی حوادثی است که در زیر بیهوشی عمومی برای بیمار اتفاق می افتد. 1-10 درصد بیماران در شرایط گوناگون آگاهی زیر بیهوشی را تجربه می کنند، لذا به منظور تعیین تاثیر بیهوشی نورولپت بر میزان آگاهی، این تحقیق در بیمارستان مطهری شهر ارومیه در سال 1378 انجام گرفت.

مواد و روشها: تحقیق به روش کارآزمایی بالینی دوسوکور بر روی 60 بیمار 20-45 ساله کاندید عمل جراحی ستون فقرات که از نظر فیزیکی در کلاس بیهوشی بودند و شب قبل از عمل 10 mg دیازپام دریافت کرده و روز عمل نیز با 7 میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن سرم رینگر هیدراته شده بودند، انجام گرفت. در گروه بیهوشی نورولپت، القای بیهوشی با تالامونال (0.1 ml/kg)، تیوپنتال5 mg/kg، و پانکرونیوم 0.1 mg/kg و نگهداری بیهوشی با –N2O فنتانیل 50 μg/30 min انجام گرفت. در گروه شاهد، القای بیهوشی با فنتانیل1.5μg/kg) ، تیوپنتال 5mg/kg و پانکرونیوم 0.1Mg/kg و نگهداری با )هالوتان –N2O %0.6 فنتانیل (50 mg/30 min انجام گرفت. در طی بیهوشی موسیقی پخش می گردید و میزان آگاهی با شنیدن صدای موسیقی و تشخیص آن و نیز احساس درد، یکبار در اتاق مراقبتهای بعد بیهوشی (ریکاوری) و یک بار روز بعد، بررسی و ثبت گردید.

یافته ها: تحقیق روی 60 بیمار در دو گروه 30 نفری انجام گرفت. میزان شنیدن صدا به تنهایی در گروه شاهد %3.3 و در گروه نورولپت (NS)%10 و شنیدن صدا توام با احساس درد به ترتیب صفر و 3.3 درصد بود (NS). نوع بیهوشی روی فشار خون و ضربان قلب تاثیر معنی داری نداشت.

نتیجه گیری و توصیه ها: روش بیهوشی نورولپت تاثیری بر میزان آگاهی زیر بیهوشی ندارد و می تواند به عنوان یک تکنیک با مزایای فراوان در جراحی های مختلف و بیمارانی که نیاز به Wake up تست دارند، به کار برده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 145
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی