برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نقش واسطه اي مقابله زوجي حمايتي در رابطه استرس با سازگاري زناشويي در زنان مبتلا به سرطان پستان تحت درمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بندرعباس، کیلومتر 9 جاده میناب، گروه مشاوره و روان شناسی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه هرمزگان
 
چکیده: 

مقدمه: استرس ناشي از تشخيص سرطان در زنان موجب تعارض زناشويي مي گردد و به گونه اي منفي تعاملات، رضايت از رابطه و سازگاري زناشويي را در زوجين تحت تاثير قرار مي دهد. مطالعات حاکي از نقش موثر مقابله زوجي در ارتباط بين استرس و سازگاري زناشويي است. هدف پژوهش حاضر بررسي نقش پيش بيني کنندگي و ميانجيگري مقابله زوجي حمايتي در رابطه بين استرس و سازگاري زناشويي در زنان مبتلا به سرطان پستان تحت درمان بود.
روش بررسي: جامعه آماري اين پژوهش زنان مبتلا به سرطان پستان تحت درمان در شهرهاي شيراز و مشهد بود که 186 نفر به صورت داوطلبانه در اين مطالعه شرکت کردند. براي گردآوري داده ها از پرسشنامه هاي استرس ادراک شده، سازگاري زناشويي و مقابله زوجي استفاده شد. براي تحليل داده ها از رگرسيون چند متغيري و معادلات ساختاري استفاده شد.
يافته ها: نتايج نشان داد که مقابله زوجي حمايتي توانسته اند به صورت مثبت و معناداري متغير سازگاري زناشويي را پيش بيني کنند. همچنين مقابله زوجي حمايتي توسط فرد و ادراک شده به طور کامل نقش ميانجي را در رابطه بين استرس و سازگاري زناشويي ايفا کرده است.
نتيجه گيري: مقابله زوجي حمايتي توسط فرد و مقابله زوجي حمايتي ادراک شده نقش مهمي در رابطه استرس ناشي از بيماري با سازگاري زناشويي در زنان مبتلا ايفا مي کند به گونه اي که نه تنها تاثيرات منفي استرس را بر سازگاري و کيفيت زناشويي کاهش داده بلکه توانسته موجب سازگاري بهتر زوجين گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 129
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی