برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1381 , دوره  1 , شماره  3 ; از صفحه 29 تا صفحه 37 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي وضعيت سلامت رواني و عوامل مرتبط با آن در دانشجويان پزشكي دانشگاه علوم پزشكي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین جنوبی، خیابان وحید نظری، پلاک 51؛ پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی
 
چکیده: 

گزارش اخير سازمان جهاني بهداشت نشان مي دهد كه اختلالات رواني حدود 10 درصد بالغين جامعه را گرفتار كرده و بروز اين اختلالات رو به تزايد است.
اصولا دانشجويان به دليل شرايط خاص دانشجويي از جمله دوري از خانواده، وارد شدن به مجموعه اي بزرگ و پرتنش، مشكلات اقتصادي، حجم زياد دروس، رقابت هاي فشرده و ... مستعد از دست دادن سلامت رواني بوده و دانشجويان پزشكي ضمن درگير بودن با مسايل ياد شده، مشكلات خاص خود (از جمله فشارهاي روحي و رواني محيط، برخورد با مسايل و مشكلات بيماران، طول مدت تحصيل و عدم برخورداري از آينده شغلي روشن) را نيز دارا هستند و به نظر مي رسد اين گروه بيش از ساير دانشجويان در خطر از دست دادن سلامت رواني هستند.
ما در اين مطالعه كه به روش مقطعي (Cross-Sectional) و با استفاده از پرسشنامه سلامت عمومي 28 سوالي (General Health Questionnaire-28=GHQ-28) انجام شده است، اقدام به تعيين وضعيت سلامت رواني و عوامل مرتبط با آن (از جمله سن، جنس، وضعيت تاهل و وضعيت اقتصادي) نموديم. گروه تحت مطالعه عبارت بودند از 460 نفر 206) مرد و 254 زن( كه به طور تصادفي از بين دانشجويان پزشكي دانشگاه علوم پزشكي ايران انتخاب شده بودند. شيوع اختلالات رواني در آنان 42.6 درصد بوده و شيوع اين اختلالات با جنس، وضعيت تاهل و وضعيت اقتصادي ارتباط معني دار داشته است.
اين مطالعه نشان داد شيوع اختلالات رواني در دانشجويان پزشكي بيش از ساير افراد جامعه است كه احتمال مي رود علت اين اختلاف شرايط خاص دانشجويان پزشكي باشد. اميد است مطالعات آينده به حل اين مشكل كمك نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 459
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی