برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع ريفلاکس معده و ريسک فاکتورهاي موثر بر آن در شهرستان سنندج در سال 1393

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات گوارش و کبد، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: ريفلاکس معده به مري (GERD) يکي از شايع ترين بيماري هاي دستگاه گوارش مي باشد که شيوع ان در بين جوامع مختلف از جمله ايران رو به افزايش است. هدف از اين مطالعه بررسي شيوع و شناخت ريسک فاکتورهاي اين بيماري در شهر سنندج بود.
روش بررسي: در يک مطالعه توصيفي-تحليلي روي 430 نفر از ساکنين شهر سنندج که بر اساس روش نمونه گيري خوشه اي – تصادفي انتخاب شده بودند و از خرداد ماه 1393 تا تير ماه 1394 به طول انجاميد از طريق مصاحبه با شرکت کنندگان پرسشنامه اي مشتمل بر اطلاعات دموگرافيک، وجود علايم ريفلاکس معده و ريسک فاکتورهاي بيماري تکميل و سپس فشار خون، قد و وزن و
BMI افراد توسط پژوهشگران محاسبه و ثبت گرديد. افرادي که دو روز يا بيشتر در طي هفته دچار علائم خفيف سوزش سر دل شده يا علايم متوسط تا شديد آن را بيش از يک روز در هفته تجربه نموده اند از لحاظ وجود ريفلاکس مثبت تلقي شدند. با استفاده از نرم افزار STATA-11 تجزيه و تحليل داده ها انجام گرديد.
نتايج: از 410 فرد مورد بررسي قرار گرفته 169 نفر مرد (41%) و 241 نفر زن (59%) با ميانگين سني 37.75 سال بودند. شيوع ريفلاکس معده در جامعه مورد مطالعه 30% محاسبه شد. درمقايسه فاکتورهاي خطر مربوط به ريفلاکس معده در بين افراد سالم و مبتلا ارتباط آماري معني داري مشاهده نشد.
نتيجه گيري: با توجه به شيوع بالاي
GERD در اين شهر، ارايه آموزش هاي لازم در زمينه عوامل ايجاد خطر به افراد، پيشگيري و درمان مناسب آن از اهميت ويژه اي برخوردار ميباشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 276
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی